PARTNER PORTALU
  • BGK

Partnerstwo publiczno-prywatne: rozwój zacznie się w roku 2017

  • MIW    10 stycznia 2017 - 14:05
Partnerstwo publiczno-prywatne: rozwój zacznie się w roku 2017
Budowa sądu w Nowym Sączu realizowana jest w formule PPP. (fot. mat. Sąd w Nowym Sączu)

• Wiele wskazuje na to, że rok 2017 upłynie pod znakiem partnerstwa publiczno-prywatnego – prognozuje Portal Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
• Bodźcem do tego mają być zmiany legislacyjne oraz publikacja dokumentu przedstawiającego strategię rządu wobec PPP.
• Wprowadzone w ubiegłym roku zmiany w przepisach ułatwiły zawieranie umów o partnerstwie publiczno-prywatnym.
Jak podkreśla PPP Akademia - Portal Partnerstwa Publiczno-Prywatnego - w ubiegłym roku samorządy poszukiwały innych niż własne źródeł finansowania, co wynikało z faktu wyczerpania się unijnych funduszy, przy jednoczesnym utrzymaniu się potrzeb inwestycyjnych samorządów. Rok 2016 miał być dla wielu z nich „czasem przeczekania”. Spożytkowały go na określenie swych potrzeb, rozpoznanie możliwości i zwiększenie swoich kompetencje w zakresie alternatywnych form realizacji inwestycji.

- Niepewność samorządów co do polityki nowych władz centralnych wobec partnerstwa publiczno-prywatnego skutkowała pewnym letargiem inwestycyjnym. Letarg ten był jednak odczuwalny na każdym polu, nie tylko w zakresie projektów PPP. W miesiącach powyborczych, jest to dość powszechne zjawisko – mówi dla PPP Akademia Mirosław Józefczuk, członek zarządu Warbud. Jak jednak dodaje cały rok 2016 można już jednak uznać za rozwojowy dla PPP.

Czytaj : Rząd się nie boi PPP. Zarazi optymizmem samorządy?

- Deklaracje Premiera Morawieckiego, nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych i koncesji, wiele merytorycznych inicjatyw i szkoleń. To wszystko każe z dużym optymizmem patrzeć w kolejne lata – dodał Mirosław Józefczuk.

PPP Akademia zwraca uwagę na zaangażowanie Ministerstwa Rozwoju w promocję PPP. Deklarowane przez Premiera Morawieckiego uwzględnienie PPP w strategii rządowej oraz rozpoczęcie prac nad katalogiem dobrych praktyk można uznać za jeden z najważniejszych bodźców dla rozwoju PPP w ostatnich latach - czytamy. Analiza wskazuje na rolę jaką dla rozwoju PPP ma "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

Zakłada on przygotowanie strategii rozwoju PPP, która zawierać będzie szereg działań takich jak opracowanie katalogu dobrych praktyk i wzorców umów, liczne szkolenia a także bazę projektów możliwych do zrealizowania w PPP, które będą wspierane przez rząd. Władze resortu rozwoju mają także ambicję, aby na bazie dobrych doświadczeń z budowy Sądu w Nowym Sączu zwiększyć liczbę rządowych projektów PPP.

Czytaj :  Rusza pierwsza inwestycja administracji rządowej w formule partnerstwa publiczno-prywatnego

Realizowana przez firmę Warbud inwestycja w Nowym Sączu jest pierwszym projektem, w którym po stronie partnera publicznego stoi spółka należąca do Skarbu Państwa. Sporo mówi się też o możliwej modernizacji akademików Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum – byłby to pierwszy projekt PPP zrealizowanym przez polską uczelnię publiczną. Projekt wart przeszło 100 mln złotych został dobrze oceniony zarówno przez rynek jak i resort nauki.

Dla rozwoju PPP rok 2016 jest tym bardziej ważny, że przyniósł zmiany w przepisach wpływające na tryb wyboru partnera prywatnego w PPP (tzn. w ustawie o prawie zamówień publicznych i o koncesji na roboty budowlane i usługi). Dzięki zmianom, które weszły w życie 28 lipca 2016 roku, prostsze stało się zawieranie umów o partnerstwie publiczno-prywatnym. Obniżono też próg zabezpieczenia umowy przez partnera prywatnego, wprowadzono zmiany w kwalifikacji wydatków oraz odformalizowanie zawierania umowy o PPP. Z kolei ustawa z 21 października wdrożyła dyrektywy unijne dotyczące zmian w umowie o koncesji na roboty budowlane i usługi. Dzięki temu przepisy oddziałujące na przebieg formalny projektów PPP, stały się bardziej przejrzyste i ujednolicone.

Jak przypomina PPP Akademia na początek tego roku Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało publikację dokumentu przedstawiającego strategię rządu wobec PPP na najbliższe lata. Resort prognozuje, że do 2020 roku liczba zrealizowanych projektów PPP wzrośnie o 45 procent, a ich wartość wyniesie przeszło 11,5 mld złotych.

- Najbliższe lata, a zwłaszcza najbliższy rok, pokażą też czy zmiany legislacyjne przyczynią się do dynamiczniejszego rozwoju PPP w Polsce. Wiele jednak wskazuje na to, że rok 2017 upłynie pod znakiem partnerstwa publiczno-prywatnego – czytamy w opracowaniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.