PARTNER PORTALU
  • BGK

Partnerstwo publiczno-prywatne: umowy, reguły, wskazówki - praktyczny poradnik

  • MN    11 kwietnia 2017 - 10:45
Partnerstwo publiczno-prywatne: umowy, reguły, wskazówki - praktyczny poradnik
Eksperci twierdzą, że formuła PPP z biegiem czasu będzie coraz chętniej stosowana w Polsce. (fot. pexels)

Pojawiła się polska wersja praktycznego przewodnika po partnerstwie publiczno-prywatnym.
• Ministerstwo Rozwoju i Główny Urząd Statystyczny przetłumaczyły na język polski „Przewodnik po statystycznym ujęciu PPP”.

• Oryginalna publikacja, pod tytułem „A Guide to the Statistical Treatment of PPPs” została przygotowana przez Eurostat i Europejskie Centrum Wiedzy PPP – EPEC.

• W dokumencie znajdziemy m.in. praktyczne wskazówki dotyczące zawierania umów PPP, zbór reguł oraz definicje pojęć.

Przewodnik po statystycznym ujęciu PPP  został przetłumaczony na język polski nieoficjalnie. Tłumaczenia nie zatwierdzały Eurostat, EPEC ani EBI, dlatego resort rozwoju i GUS nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za skutki wynikające z korzystania z niniejszego dokumentu.  

W dokumencie przypomniano, że Komisja Europejska oraz Europejski Bank Inwestycyjny uruchomiły Plan inwestycyjny dla Europy (IPE, ang. Investment Plan for Europe), który ma wspierać ożywienie gospodarcze poprzez stymulowanie dodatkowych inwestycji w realną gospodarkę.

Czytaj też: Top Inwestycje Komunalne 2017: Mocny skład oceni najlepsze publiczno-prywatne inwestycje w Polsce

Plan inwestycyjny dla Europy to nie tylko inwestycje z wykorzystaniem środków publicznych, to także sposób na zaangażowanie kapitału i wiedzy organizacji prywatnych. Dlatego też oczekuje się, że przedsięwzięcia PPP będą odgrywać istotną rolę w finansowaniu inwestycji. Dowodem na to jest choćby fakt, że EBI jest największym pożyczkodawcą dla PPP w Europie a zarazem gospodarzem Europejskiego Centrum Wiedzy PPP (EPEC).

W dokumencie zwrócono uwagę, że PPP to złożona struktura, która potrzebuje ram prawnych i instytucjonalnych charakteryzujących się przejrzystością i prostotą w implementacji, a także sprawnego przygotowywania przez władze publiczne, wysokiej jakości projektów oraz alokacji odpowiednich środków.

Czytaj też: Lawinowy rozwój Partnerstwa Publiczno-Prywatnego dopiero po 2022 roku?

Publikacja została podzielona na cztery rozdziały.  Pierwszy rozdział stanowi tło reguł, niezbędnych do zrozumienia statystycznego ujęcia przedsięwzięć PPP. Drugi rozdział objaśnia poszczególne cechy projektu, które stanowią o tym, czy podlega on definicji PPP określonej przez Eurostat, a w związku z tym, czy mają do niego zastosowanie przedmiotowe reguły.

Trzeci rozdział, poświęcony umowom PPP, został podzielony na szereg obszarów tematycznych. Zawarto w nim informacje m.in. o projektowaniu i budowie aktywów, mechanizmach płatności, zmianach w umowie czy gwarancjach i zabezpieczeniach. W czwartym rozdziale podsumowano wnioski.

Całą publikację znajdziecie TUTAJ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.