PARTNER PORTALU
 • BGK

Patryk Jaki: Premier Morawiecki zdecyduje o dalszych losach projektu ustawy reprywatyzacyjnej

 • PAP/JS    29 marca 2018 - 19:15
Patryk Jaki: Premier Morawiecki zdecyduje o dalszych losach projektu ustawy reprywatyzacyjnej
Jaki pytany, czy uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej w wersji, którą zaproponowano ministerstwo, nie wywołałby nowych napięć w relacjach Polski z Izraelem, odparł, że "mogłoby wywołać kolejne napięcia". (fot. mat. pras. Ministerstwo Sprawiedliwości)

Premier Mateusz Morawiecki zdecyduje o dynamice dalszych prac nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej, w tym o ewentualnych zmianach - powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Polecono MS przeprowadzenie dodatkowych analiz i my je przeprowadzamy - zadeklarował.
W połowie lutego rządowy projekt ustawy reprywatyzacyjnej został przekazany do ponownych analiz Ministerstwu Sprawiedliwości. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin mówił wtedy, że realizacja przepisów projektu ustawy reprywatyzacyjnej przekracza możliwości budżetu państwa.

"Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało - jestem o tym przekonany - na tamten czas, kiedy myśmy go składali, bardzo dobry projekt, który odpowiadał na potrzeby, które były istotne z punktu widzenia rozwiązywania problemów reprywatyzacyjnych" - powiedział  Jaki w radiowej Trójce.

Zaznaczył, że projekt został jednak zwrócony przez kancelarię premiera Mateusza Morawieckiego do resortu sprawiedliwości. "Dziś premier musi zdecydować o kierunkach dalszej dynamiki pracy nad tym projektem, również o ewentualnych zmianach" - podkreślił wiceminister. "Polecono nam przeprowadzenie dodatkowych analiz i te analizy przeprowadzamy jesteśmy lojalnymi członkami rządu" - dodał.

Jaki pytany, czy uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej w wersji, którą zaproponowano ministerstwo, nie wywołałby nowych napięć w relacjach Polski z Izraelem, odparł, że "mogłoby wywołać kolejne napięcia".

Czytaj też: Patryk Jaki: Hanna Gronkiewicz-Waltz próbuje bronić mafii reprywatyzacyjnej

"Od tego mamy dyplomację, żeby pracowała - jest teraz dużo czasu - nad tym, żeby wytłumaczyć powody i racje polskiej strony, a te są bardzo silne" - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

Zaznaczył, że "wszystkie problemy z reprywatyzacją biorą się z tego, że na Polskę napadły Niemcy i zrównali Warszawę z ziemią". "My nie odpowiadamy za to, że Niemcy na nas napadły, a potem jeszcze Rosjanie. To nie jest nasza wina, to jest wina tych, którzy napadali i to oni powinni ponosić konsekwencje" - mówił Jaki.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy reprywatyzacyjnej w październiku ub.r. Jak wówczas informowano, przewiduje on m.in. takie rozwiązania jak rekompensatę w wysokości do 20 proc. wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 r. czy zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami. Szacunkowy koszt jej skutków wyniósłby od 10 do 15 mld zł.

Według MS propozycje stanowią "kompromis pomiędzy moralną powinnością wobec osób pokrzywdzonych a ekonomicznymi możliwościami państwa". "Trzynaście dekretów i ustaw skutkujących po 1944 r. przejęciem przez państwo nieruchomości prywatnych było uchwalonych przez nielegitymizowany reżim, niewybrany w demokratycznych wyborach, lecz narzucony przez sowieckiego najeźdźcę" - głosi uzasadnienie projektu.

Po wejściu ustawy w życie stracić mają moc m.in.: dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej oraz tzw. dekret Bieruta, nacjonalizujący warszawskie grunty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Szok!, 2018-03-30 11:51:35

  No to zacznie się chaos własnościowy i wydziedziczenia! Czy tego Pan chce dla Polaków! Witajcie Niemcy, Kościół, Ukraińcy, no i Żydzi! Wszyscy rzuca się po swoje! Totalny rozbiór Polski! Nie do wiary! Nikt nie będzie pewny swego!