PARTNER PORTALU
  • BGK

Paweł Machcewicz odwoła się do NSA ws. skargi na połączenie gdańskich muzeów

  • PAP/JS    11 maja 2017 - 20:47
Paweł Machcewicz odwoła się do NSA ws. skargi na połączenie gdańskich muzeów
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na niejawnym posiedzeniu, które miało miejsce 9 maja odrzucił skargi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (fot.fotolia)

Były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Paweł Machcewicz zapowiedział odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego po tym, jak WSA odrzucił jego skargę na zarządzenie ministra kultury łączące Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na niejawnym posiedzeniu, które miało miejsce 9 maja odrzucił skargi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (do skargi tej włączyło się też miasto Gdańsk), b. dyrektora tej placówki Pawła Machcewicza oraz Rzecznika Praw Obywatelskich na zarządzenie ministra kultury z dnia 6 września 2016 r. w sprawie połączenia dwóch wspomnianych gdańskich muzeów.

W krótkim uzasadnieniu sąd wskazał, że w zarządzenie resortu było "aktem kierownictwa wewnętrznego i jako taki nie podlega kontroli sądu administracyjnego".

B. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przestał pełnić tą funkcję tuż po połączeniu placówek) zapowiedział, że odwoła się do NSA od decyzji WSA.

"Wydaje mi się, że działania administracji powinny podlegać ocenie prawnej. Byłoby to sprzeczne z takim elementarnym poczuciem sprawiedliwości, gdyby prawo i sądy nie mogły służyć kontroli poczynań władzy i administracji. WSA stwierdził, że nie do niego należy ocena, czy minister kultury postąpił zgodnie z prawem. W takim razie kto ma oceniać, czy administracja państwowa postępuje zgodnie z prawem?" - pytał retorycznie w rozmowie z PAP Machcewicz. "Oczywiście każde orzeczenie sądu musi być przyjęte po wyczerpaniu całej drogi sądowej" - zaznaczył.

Machcewicz zwrócił uwagę, że decyzja WSA z dnia 9 maja br. oparta została na innej interpretacji prawa niż ta, którą WSA przyjmował wydając wcześniejsze decyzje czasowo wstrzymujące wykonanie zarządzenia resortu o połączeniu placówek. "Wówczas WSA uważał, że jak najbardziej taka decyzja podlega kognicji tego sądu" - wskazał Machcewicz.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • weryfikator , 2017-05-12 08:28:30

    Trzeba się pogodzić z utratą pracy takie życie i tak pewnie wyląduje w spółkach mających udziały miejskie