PARTNER PORTALU
  • BGK

Paweł Szałamacha, Ministerstwo Finansów: Projekt 500+ nie może zostać pozytywnie zaopiniowany

  • pap/pt    28 stycznia 2016 - 12:46
Paweł Szałamacha, Ministerstwo Finansów: Projekt 500+ nie może zostać pozytywnie zaopiniowany
Paweł Szałamacha, (fot. PTWP)

• MF nie wydało pozytywnej oceny projektu 500+, ma wątpliwości co do finansowania.
• Projekt nie może zostać pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Finansów m.in. ze względu na rozbieżności w planowanych wydatkach na jego sfinalizowanie.
- Projekt 500+ po konsultacjach społecznych nie może zostać pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Finansów m.in. ze względu na rozbieżności w planowanych wydatkach na jego sfinalizowanie, podał resort.

"Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji (OSR) do projektu ustawy w latach 2016-2026, wydatki ogółem wyniosą 245 588 mln zł. W 2016 r. wydatki z budżetu państwa wyniosą 17 272 mln zł.

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2016 na realizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zostały zaplanowane wydatki w łącznej wysokości 17 055 090 tys. zł.

Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy powinny być sfinansowane zatem w ramach ww. kwoty, co powinno być odzwierciedlone w OSR" - czytamy w opinii resortu, zamieszczonej na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że zgodnie z projektem ustawy, finansowanie nowego świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko będzie realizowane ze środków budżetu państwa, zatem jego uchwalenie spowoduje znaczący wzrost wydatków budżetu państwa.

Resort obawia się również, że wzrost transferów pieniężnych do rodzin spowoduje dezaktywację (rezygnację z pracy lub zaprzestanie jej poszukiwania) wśród rodziców, których (potencjalnie) zarobki są drugie pod względem wysokości w rodzinie, a wyłączenie świadczeń wychowawczych doprowadzi do wzrostu kosztów programu.

Według wcześniejszych zapowiedzi, roczny koszt świadczeń (500 zł na drugie i kolejne dziecko lub także na pierwsze w rodzinach, gdzie dochód na osobę nie przekracza 800 zł) to 22 mld zł, przy czym w 2016 r. będzie to 16 mld zł. Projekt ma wejść w życie w kwietniu br.

Jednocześnie  wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej mówił w Sejmie:

- Nie będzie większego problemu, by od 1 kwietnia rozpocząć nabór wniosków o świadczenia w ramach programu "Rodzina 500 plus" .

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.