PARTNER PORTALU
  • BGK

Paweł Szałamacha mówi od czego zacznie nowy rząd

  • Polskie Radio    28 października 2015 - 12:09
Paweł Szałamacha mówi od czego zacznie nowy rząd
Paweł Szałamach poseł PiS - fot.facebook.com

Sytuacja górnictwa kamiennego, kwestie podatków, kredytów frankowych, przyszłoroczny budżet to zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości Pawła Szałamachy, tematy od których zacznie prace nowy rząd.
- To moja krótka propozycja tych rzeczy, które wymagają często decyzji z dnia na dzień – podkreślił Paweł Szałamacha w „Sygnałach dnia” radiowej Jedynki.

Będą nowe ministerstwa

Poseł PiS odniósł się również do wcześniejszych zapowiedzi swojej partii dotyczących powalania nowych ministerstw.

- Większość resortów pozostanie w niezmienionej formie. My koncentrowaliśmy swoją uwagę na reorganizacji „centrum gospodarczego rządu”. Mówiliśmy o reaktywacji ministerstwa gospodarki morskiej jako silny punkt wskazujący na priorytet, jakim jest ta dziedzina, a także na potrzebę utworzenia ministerstwa energetyki, która wynika z priorytetu, jakim jest to pole oraz konieczności skupienia w jednym miejscu kompetencji, które dzisiaj są rozrzucone co najmniej w trzech resortach.

Część zadań ministra gospodarki, część zadań ministra skarbu i część zadań ministra środowiska zostanie im zabrana i przekazana do tego dedykowanego resortu – zapowiedział gość radiowej Jedynki.

Resort skarbu do likwidacji?

Jak dodał Paweł Szałamacha, do rozwiązania pozostanie kwestia tego, czy po takiej reorganizacji zasadne jest dalsze istnienie odrębnego resortu skarbu.

- Gros aktywów energetycznych, spółki paliwowe, byłoby mu „zabranych” i przekazanych do ministra energetyki, czy nie należałoby go (resortu skarbu – przyp. red.) w jakiejś formie połączyć chociażby z ministerstwem gospodarki – zastanawiał się poseł PiS.

Pozostałe ministerstwa, jak podkreślił gość „Sygnałów dnia”, miałyby pozostać w takiej formie, w jakiej są dzisiaj.

Czas wielkiej prywatyzacji już się skończył

Paweł Szałamacha powtórzył również swoje wcześniejsze stwierdzenie, że „czas wielkiej prywatyzacji już się skończył”.

- Jeżeli chodzi o prywatyzację, to mamy przekonanie, że te procesy już się zakończyły. Byliśmy częstokroć krytyczni w stosunku do tego procesu i błędów w czasie niego popełnionych. Faktem jest, że przynajmniej nasza formacja nie zapowiadała sprzedaży takich aktywów jak: energetyka, PZU, PKO BP czy KGHM Polska Miedź. W związku z tym jest kwestią podstawową, czy wobec tego wyspecjalizowany resort, który koncentrował się na prywatyzacji, na sprzedaży tych firm, ma sens istnienia.

Czy docelowa struktura już trwałego zarządzania mieniem publicznym nie powinna być w innej formie, czy nie powinno to być połączone z działaniami Ministerstwa Gospodarki – stawiał pytanie poseł PiS.

Ratunek dla górnictwa

Jednym z trudniejszych zadań, jakie staną przed nowym rządem, będzie sprawa górnictwa, przyznał Paweł Szałamacha.

- W sektorze górnictwa kamiennego na pewno jest kilka działań do wykonania. Zarówna poprawa sfery kosztowej działalności firm. W naszym przekonaniu one obrosły bardzo dużą siecią umów, kontraktów zawieranych nie na przejrzystych warunkach rynkowych. Drugą kwestią jest poprawa sfery dochodowej. My przedstawiliśmy program odbudowy rynku, popytu na krajowy węgiel poprzez modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczych w Polsce – przypomniał poseł PiS.

– Rozwiązanie części problemów związanych z jakością powietrza może polegać na tym, że rozproszone źródła, czyli domowe piece, w których ludzie często palą czym popadnie, zostaną zastąpione przez ciepło sieciowe. To odbuduje popyt na węgiel kamienny i pomoże podźwignąć drugą stronę rachunku strat i zysków w kopalniach, czyli wpływy – wyjaśniał gość „Sygnałów dnia”.

Gość radiowej Jedynki nie odpowiedział na pytanie, czy sam obejmie jakieś stanowisko w nowym rządzie i pokieruje którymś z resortów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.