PARTNER PORTALU
  • BGK

Paweł Szałamacha zrobił wrażenie na samorządowcach? Od ministra oczekujemy więcej konkretów

  • Piotr Toborek    19 stycznia 2016 - 14:17
Paweł Szałamacha zrobił wrażenie na samorządowcach? Od ministra oczekujemy więcej konkretów

Minister Paweł Szałamach podczas spotkania z samorządowcami (fot.mf.gov.pl)

• Samorządowcy mają mieszane odczucia po spotkaniu z ministrem Szałamachą.
• Ciągle nie wiadomo, czy rząd zrekompensuje JST ubytki z tytułu podniesienia kwoty wolnej od podatku.
• Samorządowcy oczekują na wyliczenia ministerstwa, ile skorzystają na wprowadzeniu programu 500+.
Stopniowe podwyższanie kwoty wolnej od podatku PIT było tematem spotkania ministra finansów Pawła Szałamachy z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Brało w nim udział 13 przedstawicieli organizacji samorządowych. Wyszli oni ze spotkania z mieszanymi odczuciami.

Zdaniem burmistrza Kowala Eugeniusza Gołembiewskiego, spotkanie rozbudziło nadzieje na dalszą współpracę między ministerstwem a samorządami:

– Minister znalazł aż dwie godziny, wysłuchał naszych racji i to jest pozytywne, bo lepiej jak rozmawiamy bezpośrednio niż za pomocą komunikatów i stanowisk. Tak naprawdę dopiero jednak czas pokaże, czy była to ze strony pana Szałamachy kurtuazja czy rzeczywista gotowość do współpracy.

Jak mówi Gołembiewski, ze strony ministra nie padła deklaracja, że samorządy dostaną rekompensatę za podwyższoną kwotę wolną od podatku:

– Wszystkie organizacje samorządowe są zgodne, że w przypadku podniesienia kwoty do zakładanych 8 tysięcy, sytuacja JST stanie się tragiczna, my tego po prostu nie udźwigniemy. Dlatego brak jasnej deklaracji, że będzie to nam zrekompensowane, budzi jednak pewien niepokój.

– Czy jestem zadowolony z tego, co usłyszałem? I tak, i nie – odpowiada Andrzej Porawski, dyrektor w biurze Związku Miast Polskich.

– Tak, bo pierwszy raz doszło do spotkania przed wprowadzeniem w życie jakiejś ustawy, która będzie miała znaczący wpływ na finanse samorządów – mówi Porawski. Na tym jednak w ocenie dyrektora ZMP pozytywne strony spotkania się kończą: – Potem niestety usłyszeliśmy wiele mało konkretnych wypowiedzi, za którymi nie stały jakiekolwiek wyliczenia – dodaje.

– Minister zaprezentował raczej takie podejście obronne, nie poświęcił za wiele czasu ubytkom, jakie nastąpią we wpływach do budżetów JST po podniesieniu kwoty wolnej od podatku, a znacznie więcej mówił o tym, ile samorządy skorzystają na innych zmianach, jakie planuje wprowadzić rząd.

Także tu, zdaniem Porawskiego, brakowało jednak konkretów: – Nawet jak mówiono, że gdzieś skorzystamy, to nie usłyszeliśmy ile, kiedy i jak. Wszystko było bardzo ogólne.

Podobnie naradę ocenia Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich: – Zawsze dobrze jak samorządowcy spotykają się z ministrem, ale liczyłem na nieco więcej – przyznaje.

– Pan minister wysłuchał naszych wątpliwości, przyjął do wiadomości, że liczymy na zwrot kwoty z tytułu podniesienia kwoty wolnej od podatku, ale z jego strony nie usłyszeliśmy stanowiska. Padały jakieś słowa, że może to będzie z podatku PIT, może tylko w części, a może w jakiś inny, jasno nie sprecyzowany sposób.

Andrzej Porawski poprosił ministra o konkretne wyliczenia: – Minister kilka razy kiwał głową i namawiał nas, żebyśmy brali pod uwagę, jak to formułował – pełen obraz, a nie tylko wycinek, dotyczący naszych strat po podniesieniu kwoty wolnej od podatku.KOMENTARZE (1)

  • PŁACĘ, 2016-01-22 20:10:23

    ROLNICY POWINNI PŁACIĆ PODATEK DOCHODOWY pit- w UE placą.