PARTNER PORTALU
  • BGK

Pawlak: przekazać Targi Poznańskie samorządowi

  • PAP    23 maja 2011 - 15:31
Pawlak: przekazać Targi Poznańskie samorządowi

Wicepremier Waldemar Pawlak opowiedział się za przekazaniem udziałów Skarbu Państwa w Międzynarodowych Targach Poznańskich (MTP) regionalnemu samorządowi.
Jego zdaniem, to lokalne i regionalne władze powinny być właścicielami tej firmy.

Międzynarodowe Targi Poznańskie to polski lider tej branży, z udziałem w rynku powyżej 50 proc., oraz drugi pod względem wielkości organizator targów w Europie Środkowo-Wschodniej. 60 proc. udziałów w spółce należy do Skarbu Państwa, a pozostała część do samorządu Poznania, który wraz z władzami województwa zabiega o kontrolę nad targami.

Czytaj też: Największe targi idą pod młotek

- Jak minister skarbu nie daje rady utrzymać MTP, to niech je odda w ręce samorządu lokalnego, samorządu województwa. Myślę, że na pewno samorządowcy poradzą sobie z tymi targami i będą je potrafili dobrze rozwijać - powiedział w Katowicach Pawlak, pytany o przymiarki resortu skarbu do sprzedaży pakietu udziałów w spółce.

Według wicepremiera, poznańskie targi powinny być w rękach miasta Poznania oraz władz regionu poznańskiego. - Nie zaszkodziłoby, gdyby Skarb Państwa też miał tam swoją znaczącą pozycję - ocenił Pawlak. Według niego MTP to dobry przykład podmiotu, gdzie wskazana jest obecność władz publicznych.

- Jeżeli Skarb Państwa już nie potrafi tym zarządzać i chce się tak wyprzedać, niech to podaruje samorządowi lokalnemu, marszałkowi województwa. Niech odda to w lepsze ręce i przestanie wyprzedawać na prawo i lewo - mówił dziennikarzom wicepremier.

Jego zdaniem, Skarb Państwa powinien przekazać swoje udziały w MTP samorządowi nieodpłatnie. - Przestańmy ściemniać, że to są duże pieniądze, które jakoś dramatycznie uratują budżet - powiedział.

Międzynarodowe Targi Poznańskie to lider polskiego przemysłu targowego, z udziałem rządu 53 proc. Jako jedyny ośrodek w Polsce Poznań został ujęty w światowym rankingu miast targowych - na 33 miejscu. W ubiegłym roku w niemal 80 wydarzeniach targowych na terenie poznańskich targów brało udział ponad 11 tys. wystawców z 70 krajów świata. Imprezy odwiedziło prawie 450 tys. zwiedzających.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Kormiszon, 2011-05-23 22:43:57

    Czasami na pewne rzeczy nie ma się wpływu.