PARTNER PORTALU
  • BGK

Pensje nauczycielom wyrównują na bieżąco

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    18 lutego 2011 - 07:00
Pensje nauczycielom wyrównują na bieżąco

Samorządy, które nie przesłały Regionalnym Izbom Obrachunkowym sprawozdań z zapewnienia średnich płac nauczycielom, nie muszą się obawiać sankcji, ale nie unikną kontroli.
Wczoraj minął termin dla samorządów na przesłanie sprawozdań o zapewnianiu średnich płac dla nauczycieli w ubiegłym roku. Miały one trafić do Regionalnych Izb Obrachunkowych (RIO), dyrektorów szkół i oświatowych związków zawodowych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Skala wyrównań pensji pedagogom jest znacznie niższa od tych z 2009 r., ale i tak wyniosła 250 mln zł. Samorządy wykorzystują niedoprecyzowane przepisy i przyznają nauczycielom ponadwymiarowe godziny zajęć. Z kolei w szkołach powiatowych dla dzieci niepełnosprawnych z wysokimi dodatkami specjalnymi dla nauczycieli zawyżane są średnie dla pozostałych uczących w zwykłych placówkach. W efekcie nie wszyscy nauczyciele mają zagwarantowaną średnią płacę.

Lilla Jaroń, wiceminister edukacji, podkreśla, że z obecnej sytuacja wynika, że samorządy w 2010 r. monitorowały pieniądze wydawane na wynagrodzenia pedagogów, osiągając ustawowe wysokości wynagrodzenia średniego w ciągu tego roku.

Także RIO dostrzegają, że samorządy coraz lepiej wyliczają średnie płace. Nie zawsze jednak przesyłają sprawozdania w terminie.

Zgodnie z Kartą nauczyciela sprawozdanie do RIO powinny wysyłać wszystkie gminy, a nie tylko te, które musiały wypłacą pedagogom wyrównanie. Dodatkowo co cztery lata samorządy przy tzw. kontroli kompleksowej są sprawdzane pensje nauczycieli. Od przyszłego roku wzór sprawozdania samorządów ma być bardziej szczegółowy. Tak wynika z projektu rozporządzenia w tej sprawie, który obecnie jest konsultowany – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Gość, 2011-02-18 18:55:36

    Gmina Moskorzew nie wypłaciła wyrównań i ciekawe jakie konsekwencje poniesie wójt?