PARTNER PORTALU
  • BGK

Pięć koncepcji zmian w rezerwacie

  • PAP    10 sierpnia 2011 - 19:31
Pięć koncepcji zmian w rezerwacie

Pięć ofert wpłynęło na konkurs dotyczący koncepcji przebudowy rezerwatu pokazowego żubrów Białowieskiego Parku Narodowego. Można je było składać do środy. Rozstrzygnięcie komisji konkursowej będzie znane pod koniec sierpnia.
Rezerwat pokazowy jest jednym z miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów przyjeżdżających do Puszczy Białowieskiej. Pierwszy konkurs na koncepcję jego przebudowy ogłoszony został w 2010 roku, ale trzeba było go powtórzyć, bo wpłynęła wówczas tylko jedna propozycja.

Jak powiedział Jerzy Dackiewicz, nadleśniczy Ośrodka Hodowli Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego, tym razem propozycji jest pięć, ale o szczegółach nie chciał mówić. Ponieważ część członków komisji konkursowej jest spoza Białowieży, oferty zostaną im przesłane, a wybór nastąpi pod koniec miesiąca.

W zagrodach w rezerwacie pokazowym przebywają nie tylko żubry. Są tam także inne zwierzęta: tarpany, żubronie (krzyżówki żubra i bydła domowego), wilki, ryś, dziki. Turyści oglądają te zwierzęta, wędrując po ścieżkach. Można zwiedzać rezerwat z przewodnikiem albo indywidualnie.

Nowa koncepcja ma uatrakcyjnić to miejsce. Chodzi m.in. o nastawienie na większą aktywność turystów, także nowe środki przekazu. Konkurs dotyczy także nowych pomysłów na sąsiednie grunty wokół rezerwatu, które znajdują się na terenie zarządzanym przez leśników. Rozważane są np. przejażdżki.

Jerzy Dackiewicz powiedział PAP, że chodzi też o powiązanie działalności rezerwatu z innymi ofertami parku, np. ścieżkami edukacyjnymi. Pytany o obecne warunki dla zwierząt ocenił, że na pewno są w rezerwacie lepsze niż w ogrodach zoologicznych. "Nam przede wszystkim zależy na sytuacji zwierząt, na drugim miejscu jest zwiedzający, ale chcemy to połączyć, żeby nie tylko zwierzęta miały dobrze, ale i zwiedzający byli zadowoleni" - dodał Dackiewicz.

Część środków na modernizację rezerwatu ma pochodzić z pieniędzy, jakie pozostają po likwidacji EkoFunduszu, ale park będzie też szukał innych źródeł finansowania inwestycji.

W 2011 roku Białowieski Park Narodowy obchodzi swoje 90-lecie. W 1921 roku powstało leśnictwo "Rezerwat", które uważa się za początek istnienia parku. W 1932 rezerwat został przekształcony w "Park Narodowy w Białowieży". Nazwa Białowieski Park Narodowy funkcjonuje od 1947 roku.

To światowa ostoja żubra. W polskiej części Puszczy Białowieskiej żyje około 470 tych zwierząt.

Park zajmuje 10,5 tys. ha, jedną szóstą polskiej części Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy od lat zabiegają o jego powiększenie, na razie jednak nie ma na to zgody samorządów lokalnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.