PARTNER PORTALU
 • BGK

Piechociński: administracja publiczna musi wspierać przedsiębiorców

 • PAP    18 lutego 2015 - 12:43
Piechociński: administracja publiczna musi wspierać przedsiębiorców
Janusz Piechociński (fot.PTWP)

Wzmocnienie praw przedsiębiorców i polepszenie warunków wykonywania działalności gospodarczej w Polsce to główne cele przygotowywanego przez Ministerstwo Gospodarki nowego Prawa działalności gospodarczej.
Przepisy opracowywane w ramach PDG mają przede wszystkim regulować relacje przedsiębiorców z organami władzy publicznej. Ustawa ma także m.in. wzmocnić "dialog" między administracją publiczną a obywatelami prowadzącymi działalność gospodarczą. Zakłada ona wprowadzenie nowych instytucji prawnych, które pozytywnie wpłynęłyby na jakość tego dialogu.

Zaproponowana w projekcie założeń PDG zasada "domniemania uczciwości" ma przede wszystkim wzmocnić prawa osób prowadzących działalność gospodarczą. Istotą proponowanej zmiany jest założenie, że jeśli w sprawie, w której stroną jest przedsiębiorca pojawią się niedające się usunąć wątpliwości faktyczne, organ administracji publicznej powinien przyjąć, że przedsiębiorca działa zgodnie z prawem oraz z poszanowaniem dobrych obyczajów i rozstrzygać je na jego na korzyść.

Projektowane rozwiązania mają również stanowić wsparcie dla urzędników wydających tego typu decyzje. Wskazanie sposobu oceny trudnych sytuacji ma prowadzić do podniesienia sprawności pracy organów administracji.

Jeżeli sytuacja której dotyczy postępowanie nie będzie budziła wątpliwości, albo sprawa będzie dotyczyła wielu osób i podmiotów o konkurujących interesach, wtedy zasada ta będzie ograniczała praw innych osób. Istotą projektowanego rozwiązania nie jest bowiem uprzywilejowywanie przedsiębiorców względem innych grup społecznych ale polepszenie warunków wykonywania działalności gospodarczej w Polsce, zgodnie z prawem i z poszanowaniem interesu publicznego oraz słusznych interesów innych osób.

Projekt założeń PDG jest obecnie na etapie opracowywania wniosków z konsultacji międzyresortowych i publicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Pozdrawiam wszystkich!, 2015-02-22 11:26:39

  Osobiście byłem zanany przedsiębiorcą w kraju jaki za granicą, nie miałem problemów z płatnościami(należnościami do Urzędu Skarbowego)podczas działalności za granicą kraju wychwyciłem patent który, może rozłożyć silne gospodarki znaczących Państw na łopatki.Wdrożenie tej technologi na terenie Polski... było niemożliwe, gdyż Rządzili nami złodzieje padłbym w systemie łupów politycznych ,koniunktura polityczna nie zmieniła się do dnia dzisiejszego, działalność swoją zlikwidowałem 2004roku.  rozwiń
 • Chełmianin N, 2015-02-20 15:00:34

  WOLNOŚCIOWE BERŁO! Uczciwi przez widzimisię umierają na zawały, a bogaci się modlą, żeby uczciwe poupadały. Pan Piechociński opowiada mądre dyrdymały i wie, że samorządy prawną swobodę dostały. Widzimisię sobie rządzi, bo jest samo rządny. Decentralizacja samowładztwa spryt ujawnił...a a inaczej mówiąc, landy regionalne utworzyła. Republiki kasę dostają i berło władztwa mają, a ministrowie specjaliści fachowo doradzają!!  rozwiń
 • Miki, 2015-02-20 10:41:02

  "D I A L O G "-obecnie na ustach polityków bardzo modne słowo.Czyżby kolejny chwyt wyborczy.Panie Piechociński najwyższa pora zadbać o POLSKĘ i POLAKÓW ".Cudze chwalicie - swego nie znacie " Z tą dbałością o obywatela prowadzącego działalność gospodarczą to wielka paranoja jest ...i będzie.Zakładajcie nowe instytucje prawne-finansujcie z naszych podatków następnych darmozjadów. Brak słów.  rozwiń