PARTNER PORTALU
  • BGK

Pięciu chętnych na rower miejski w Krakowie

  • JL    19 stycznia 2016 - 10:10
Pięciu chętnych na rower miejski w Krakowie
W Krakowie będzie więcej stacji rowerowych. Fot. Kraków.pl

Więcej stacji i nowych rowerów, nowoczesne oprogramowanie i jazda na rowerze miejskim przez cały rok – to najciekawsze zmiany planowane są w systemie KMK Bike.
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie wybiera operatora na kolejne lata. Do postępowania koncesyjnego zgłosiło się 5 firm, w dialogu technologicznym uczestniczyło 7 podmiotów.

Docelowo w Krakowie ma być 150 stacji KMK Bike, w których będzie można wypożyczyć 1500 rowerów (aktualny stan to 34 stacje i 300 pojazdów). Jest już gotowa mapa ze wstępnymi lokalizacjami nowych stacji, która będzie uzgadniana w trakcie realizacji projektu.

Nowym pomysłem jest także propozycja zamontowania na każdym z rowerów komputera pokładowego, dzięki któremu np. będzie można wypożyczyć rower, zarejestrować się w systemie lub doładować konto. Rowery będą musiały być bardziej wytrzymałe, tak aby służyły cyklistom przez cały rok i w różnych warunkach atmosferycznych.

Wszystkie te szczegóły zostaną doprecyzowane podczas negocjacji, które będą kolejnym etapem postępowania. Wybór nowego operatora potrwa zatem jeszcze około 1,5 miesiąca. W założeniu zaproponowane w Krakowie rozwiązania mają być najnowocześniejszymi w Polsce. Będzie to także pierwsze w Polsce postępowanie dotyczące roweru miejskiego prowadzone w trybie koncesji, a nie przetargu.

Zainteresowane firmy mogły zgłosić swój udział do postępowania koncesyjnego do 18 stycznia do godz. 12. Już na wstępie musiały spełnić kilka warunków, m.in. posiadać wiedzę techniczną oraz doświadczenie w zarządzaniu systemem roweru publicznego składającego się z minimum 300 rowerów w okresie minimum 6-miesiecznego sezonu.

Oferenci będą musieli się też wykazać niekaralnością, określoną zdolnością kredytową oraz wpłacić wadium w wysokości 70 tys. zł. Ogłoszenie o poszukiwaniu nowego operatora roweru miejskiego (z 1 grudnia 2015 r.) cieszyło się dużym zainteresowaniem. Do ZIKiT wpłynęło blisko 100 zapytań o przedmiot zadania, które wraz z odpowiedziami są również dostępne tutaj.

Kraków ma najdłuższy stażem system roweru miejskiego w Polsce. Funkcjonuje od 2008 roku, dzięki unijnemu programowi „Civitas Carvell”, w ramach którego krakowianie zyskali na start 12 stacji i 100 rowerów. Z każdym rokiem miejskie rowery cieszą się coraz większym powodzeniem. W 2013 r. korzystało z nich 3,2 tys. osób, a liczba wypożyczeń osiągnęła poziom 6-10 tysięcy. W ubiegłym sezonie z roweru miejskiego skorzystało już 50 tysięcy osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • aa, 2016-01-19 15:04:57

    Tylko najważniejszej informacji brak - jakie to podmioty.