PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieniądze będą wypłacone po oszacowaniu strat

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    20 maja 2010 - 06:50

Gminy dotknięte powodzią dostaną po 100 tys. zł na pokrycie najpilniejszych bieżących potrzeb mieszkańców. Na dodatkowe pieniądze samorządy i mieszkańcy mogą liczyć dopiero po oszacowaniu strat.
Osoby najbardziej poszkodowane pierwsze kroki powinny skierować do pomocy społecznej, gdzie mogą otrzymać np. suche ubrania. Na jakiekolwiek pieniądze trzeba jeszcze poczekać – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Aby samorządy otrzymały wsparcie finansowe, konieczne jest oszacowanie strat przez gminne komisje. Muszą ona wysłać wnioski o pomoc do wojewody. Następnie po ich rozpatrzeniu wojewodowie zwrócą się z wnioskami do MSWiA o przyznanie promes. Te środki nie pokryją wszystkich strat.

Poszkodowani przez powódź mieszkańcy mogą się zwrócić do gminnych ośrodków pomocy społecznej. Tam otrzymają jednorazowe zasiłki.

W nieco lepszej sytuacji są ci, którzy się ubezpieczyli. Zazwyczaj mają oni zapewnioną ochronę od skutków powodzi. Ubezpieczyciel może ponosić odpowiedzialność za zniszczone mienie. Dlatego pieniądze można otrzymać za uszkodzone parkiet, drzwi, ściany, a nawet sprzęty RTV i AGD – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.