PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieniądze na zabytki Warmii i Mazur. Parafie wyprzedziły gminy

  • PAP    6 czerwca 2015 - 11:33
Pieniądze na zabytki Warmii i Mazur. Parafie wyprzedziły gminy
Kościół św. Jana Chrzciciela w Ornecie z lotu ptaka (fot.facebook)

Właścicielom 13 zabytkowych obiektów przyznał w tym roku dotacje warmińsko-mazurski konserwator zabytków. Większość z ponad 660 tys. zł trafi do katolickich parafii i zostanie przeznaczona na odrestaurowanie wiekowych ołtarzy, organów i ambon.
Jak poinformował rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie Bartłomiej Skrago, najwięcej wniosków o dotacje dotyczyło obiektów sakralnych, więc to głównie ich gospodarzom przyznano pieniądze na prace konserwatorskie i budowlane przy zabytkach. Komisja konkursowa podzieliła 668 tys. zł pomiędzy 12 parafii i jedną gminę.

Kto dostanie pieniądze na prace konserwatorskie?

Najwyższe dofinansowanie otrzymała parafia św. Jana Chrzciciela w Ornecie, która za 200 tys. zł ma przeprowadzić konserwację głównego ołtarza. Wykonany w 1744 r. trzypiętrowy ołtarz pochodzi z warsztatu Jana Chrystiana Schmidta w Reszlu. Prace przy kolejnych etapach ratowania tego cennego zabytku są od kilku lat wspomagane przez urząd konserwatorski oraz regionalny i lokalny samorząd.

W kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny we Wrzesinie zostaną przeprowadzone za 150 tys. zł prace interwencyjne przy bocznym ołtarzu Matki Boskiej Różańcowej. Olsztyńskiej parafii św. Jakuba przyznano natomiast 100 tys. zł na konserwację organów chórowych w bazylice mniejszej.

Dotacje posłużą też konserwacji głównych ołtarzy w kościołach pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Łukcie i św. Jana Chrzciciela w Jonkowie oraz ołtarza bocznego w kościele pw. św. Bartłomieja w Jezioranach.

Przed niszczeniem zabezpieczone zostaną witraże z kaplicy św. Józefa w Olsztynie, mury przy cmentarzu i kościele w Galinach, piwnica plebanii w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu, ambona w kościele pw. św. Andrzeja w Barczewie i baptysterium w barczewskim kościele pw. św. Anny. Zostanie również opracowana dokumentacja prac konserwatorskich w barokowym sanktuarium pw. św. Krzyża w Międzylesiu.

Na liście podmiotów, którym przyznano tegoroczne dotacje, jest jeden lokalny samorząd. Gmina Nowe Miasto Lubawskie otrzymała 40 tys. zł na odrestaurowanie zachowanych fragmentów XIV-wiecznych murów obronnych przy ul. Okólnej.

Komisja konkursowa odrzuciła 16 wniosków o dofinansowanie już na etapie formalnej weryfikacji, bo zawierały one uchybienia. Kolejnych dziewięć obiektów nie otrzymało dotacji, bo zabrakło na to pieniędzy w budżecie wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • parafianka Wrzesiny, 2016-02-18 20:05:11

    masakra a we Wrzesinie proboszcz tej parafii żąda od każdego członka rodziny po 100 zł rocznie, rodzina z 4 dzieci to 600 zł. Konserwator zabytków przyznał tej parafii 150 tyś na prace przy bocznym ołtarzu.Jeszcze będąc na kolędzie informuje o długu zaległym np. z przed 3 lat..co to jest????? pan... i władca!!!!! nikt tego nie kontroluje?  rozwiń