PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze analizy ws. ustawy o dochodach jst

  • AT    9 maja 2012 - 19:12
Pierwsze analizy ws. ustawy o dochodach jst

W środę – 9 maja – na posiedzeniu Podkomisji Nadzwyczajnej w Sejmie RP przedstawione zostały cztery pierwsze opinie dotyczące zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządowych. Prezentowane analizy wywołały dyskusję z udziałem posłów i zgromadzonych gości. Kolejne opinie zostaną przedstawione na następnym posiedzeniu.
Przedstawione zostały pierwsze analizy. Każdy z ekspertów skupiał się na innym aspekcie zmian w ustawie. Choć merytorycznie się różnili, wszyscy na sali byli zgodni, że trzeba wypracować mechanizm, który uwzględni sytuację zarówno potrzebujących samorządów, jak i tych, które płacąc przestają się rozwijać. Z ust obecnych na posiedzeniu samorządowców padały praktyczne wskazówki, w jakich obszarach obecne prawo jest niebezpieczne dla budżetów gmin, powiatów i województw.

Czytaj też: Gdyby wojsko, kolej i inne instytucje rządowe płaciły gminom podatki nie byłoby problemu janosikowego

– Mam ogromną prośbę do Ministerstwa Finansów o możliwość nietraktowania „janosikowego” w budżetach jako wydatków bieżących – sugerował marszałek Adam Struzik (zabierz głos/oceń marszałka).

– Obecnie przekazywane do Eurostatu dane uwzględniają budżet sprzed zapłacenia „janosikowego”. Według takich informacji jesteśmy województwem zamożnym i nie mamy szans na środki unijne, a tym czasem po oddaniu wpłaty na „janosikowe” stajemy się regionem potrzebującym wsparcia - dodawał.

Prace nad zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządowych trwają w Sejmie RP od początku 2012 r. Zainicjowały je dwa projekty zmian – obywatelski „STOP Janosikowe” oraz samorządowy przedstawiony przez samorząd województwa mazowieckiego i samorząd Warszawy (zabierz głos/oceń prezydenta).
 
Województwo mazowieckie w latach 2004–2011 wpłaciło na rzecz innych województw już 5,1 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.