PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze czytanie budżetu województwa, radni chcą więcej wydatków

  • PAP    12 stycznia 2015 - 16:17

Blisko 729 mln zł dochodów i prawie 118 mln zł deficytu zakłada projekt budżetu województwa podlaskiego na 2015 r. Na poniedziałkowej sesji sejmiku odbyło się jego pierwsze czytanie. Radni już zgłosili pierwsze propozycje zwiększenia wydatków m.in. na drogi.
Teraz projekt trafi do sejmikowej komisji skarbu i finansów. Budżet województwa powinien być uchwalony do końca stycznia.

Planowane na ten rok dochody są niższe niż w 2014 r., głównie za sprawą mniejszej subwencji wyrównawczej i mniejszego poziomu dofinansowania z programów UE.

"To jest budżet, na jaki nas po prostu stać. Przy takich dochodach i takich koniecznych wydatkach nie da się inaczej zaplanować czy zaproponować sejmikowi inne rozwiązania" - mówił, prezentując założenia projektu, skarbnik województwa Henryk Gryko. Jak ocenił, to "budżet bardzo realny" i w "sposób optymalny realizuje strategię województwa".

Gryko przypominał o poziomie dochodów - dużo niższym niż np. w 2007 roku i zaznaczył, że dochody podatkowe w kwocie nominalnej województwo podlaskie ma najniższe w kraju; zaznaczył też, że niższa (niż w 2014 r.) jest subwencja wyrównawcza. Jeśli chodzi o wydatki, już wcześniej zarząd woj. podlaskiego za priorytet uznał służbę zdrowia w placówkach podległych samorządowi regionu. Wśród innych niezbędnych wydatków są udziały własne do projektów unijnych.

Stanowiska poszczególnych partii w sprawie projektu budżetu będą znane na kolejnej sesji. Kilku radnych już jednak zgłosiło swoje propozycje poprawek, m.in. dofinansowania remontów dróg czy dodatkowych inwestycji w szpitalach. Nie wskazali przy tym, które wydatki z projektu budżetu uważają w tej sytuacji za zbędne.

W odpowiedzi na te propozycje skarbnik województwa mówił, że ewentualne zwiększenie deficytu to sprawa zarządu województwa. "Ale gdybym ja miał powiedzieć, czy jeszcze zwiększać ten deficyt, to bym odpowiedział +nie+. Tego deficytu już w ogóle nie zwiększać" - apelował Gryko.

Najpoważniejsza z inwestycji w projekcie budżetu to kontynuacja projektu budowy sieci szerokopasmowego internetu. Zaplanowane na to w 2015 r. wydatki to 153,5 mln zł. Kolejne najdroższe inwestycje to przebudowa kilku dróg wojewódzkich oraz projekt tras rowerowych w województwie.

Wśród innych inwestycji jest też np. 4 mln zł na przygotowanie i budowę parkingu przy nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej - jednej z największych w kraju inwestycji kulturalnych z dofinansowaniem unijnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.