PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze pieniądze dla Podkarpacia na dożywianie

  • PAP    8 marca 2011 - 14:20
Pierwsze pieniądze dla Podkarpacia na dożywianie

Do samorządów na Podkarpaciu trafiły pierwsze 3 mln zł w ramach rządowego programu dożywiania m.in. dzieci i rodzin w trudnej sytuacji życiowej. W sumie, w tym roku region będzie miał do wydania na ten cel 42 mln zł.
Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody Małgorzata Oczoś, jest to pierwsza transza pieniędzy; kolejna planowana jest jeszcze w marcu.

"Środki podzielono w oparciu o złożone przez wójtów, burmistrzów, prezydentów wnioski o udzielenie dotacji. O dofinansowanie starały się wszystkie samorządy z regionu" - dodała.

Gmina mogła dostać pomoc, jeśli sama wyłożyła środki na ten cel - 40 proc. potrzebnych pieniędzy. Ze względu na niskie dochody i dużą liczbę osób potrzebujących, samorząd mógł wystąpić do wojewody o obniżenie wkładu własnego do 20 proc.

Jak zaznaczyła Oczoś, z takim wnioskiem wystąpiło 130 gmin. Pozytywnie rozpatrzono 107. "Premiowane były te gminy, które zamiast kanapek zdecydowały się zapewnić ciepłe, pełnowartościowe posiłki. Ponadto pod uwagę brane były takie wskaźniki jak: stopa bezrobocia w danej gminie czy dochód na jednego mieszkańca" - podkreśliła.

Programem dożywiania objęte są dzieci do 7. roku życia, uczniowie do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności osoby samotne, w podeszłym wieku, chore lub niepełnosprawne.

Na Podkarpaciu w ramach tego programu wydane będzie w tym roku 42 mln zł. Dzięki tym pieniądzom akcją objętych zostanie ok. 130 tys. mieszkańców regionu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.