Pierwsze pieniądze dla Podkarpacia na dożywianie

Do samorządów na Podkarpaciu trafiły pierwsze 3 mln zł w ramach rządowego programu dożywiania m.in. dzieci i rodzin w trudnej sytuacji życiowej. W sumie, w tym roku region będzie miał do wydania na ten cel 42 mln zł.
Pierwsze pieniądze dla Podkarpacia na dożywianie

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody Małgorzata Oczoś, jest to pierwsza transza pieniędzy; kolejna planowana jest jeszcze w marcu.

"Środki podzielono w oparciu o złożone przez wójtów, burmistrzów, prezydentów wnioski o udzielenie dotacji. O dofinansowanie starały się wszystkie samorządy z regionu" - dodała.

Gmina mogła dostać pomoc, jeśli sama wyłożyła środki na ten cel - 40 proc. potrzebnych pieniędzy. Ze względu na niskie dochody i dużą liczbę osób potrzebujących, samorząd mógł wystąpić do wojewody o obniżenie wkładu własnego do 20 proc.

Jak zaznaczyła Oczoś, z takim wnioskiem wystąpiło 130 gmin. Pozytywnie rozpatrzono 107. "Premiowane były te gminy, które zamiast kanapek zdecydowały się zapewnić ciepłe, pełnowartościowe posiłki. Ponadto pod uwagę brane były takie wskaźniki jak: stopa bezrobocia w danej gminie czy dochód na jednego mieszkańca" - podkreśliła.

Programem dożywiania objęte są dzieci do 7. roku życia, uczniowie do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności osoby samotne, w podeszłym wieku, chore lub niepełnosprawne.

Na Podkarpaciu w ramach tego programu wydane będzie w tym roku 42 mln zł. Dzięki tym pieniądzom akcją objętych zostanie ok. 130 tys. mieszkańców regionu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU