PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze porozumienie w ramach ZIT w kujawsko-pomorskim

  • PAP    9 września 2014 - 17:14
Pierwsze porozumienie w ramach ZIT w kujawsko-pomorskim

- Pierwsze w regionie porozumienie w ramach bydgosko-toruńskich Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) zawarli "Pracodawcy Pomorza i Kujaw" oraz prezydenci Bydgoszczy i Torunia. Dotyczy ono doradztwa zawodowego dla uczniów gimnazjów.
Głównym celem trójstronnego porozumienia jest pomoc uczniom bydgoskich i toruńskich gimnazjów we właściwym wyborze przyszłego zawodu. Jak podkreślił prezes Związku Pracodawców "Pracodawcy Pomorza i Kujaw" Mirosław Ślachciak, bardzo ważną rolę w ukierunkowaniu zawodowym młodzieży gimnazjalnej, zwłaszcza ostatnich klas, odgrywają ich rodzice.

"Dlatego właśnie, realizując przedsięwzięcie, chcemy położyć duży nacisk na współpracę z nimi" - powiedział Ślachciak dodając, że docelowo współpraca taka prowadzona będzie z rodzicami przez cały okres nauczania ich dzieci.

W ramach pierwszej w regionie inicjatywy dotyczącej bydgosko-toruńskich Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych planowane jest też m.in. opracowanie nowoczesnych strategii umożliwiających doradztwo edukacyjno-zawodowe. Jednym w punktów projektu jest również włączenie w proces ukierunkowania zawodowego lokalnych przedsiębiorców i uzupełnienie wiedzy nauczycieli na temat nowoczesnych zawodów.

Czytaj też:  25 samorządów zawarło porozumienie ws. ZIT

"Rozszerzamy formułę doradztwa zawodowego w szkołach. Dzięki współpracy z pracodawcami nasze działania nabiorą rozpędu. Pracodawcy Pomorza i Kujaw dobrze znają potrzeby regionalnego rynku, więc dzięki tej współpracy będziemy mieć lepsze rozeznanie i większe możliwości wsparcia uczniów w wyborze zawodu" - zaznaczył prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Przedsięwzięcie zakłada też badanie losów absolwentów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Czytaj też:  Najpierw ZIT-y potem metropolizacja

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalą cele do osiągnięcia i wskazują inwestycje do zrealizowania. ZIT będą realizowane ze środków unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Do realizacji w ramach jednego z nich zgłoszone zostanie podpisane właśnie porozumienie o doradztwie edukacyjno-zawodowym dla bydgosko-toruńskiego ZIT.

Województwo kujawsko-pomorskie na funkcjonowanie ZIT ma otrzymać 153,8 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • 123, 2014-09-09 23:45:12

    Tym wspolnym z Toruniem ZiT-em, prezydent Bruski pograzyl ostatecznie Bydgoszcz i samego siebie. Nie ma i nie bedzie akceptacji do wspolnych zwiazkow z politykami torunskimi, za duzo bylo oszukanstwa, okradania Bydgoszczy z jej ikon, marginalizowania naszego miasta na kazdym kroku. Ten narzucony odg...ornie uklad i akceptowany wbrew opinii Rady Miasta pod naciskiem prezydenta miasta, znajdzie szybko swoj final po wyborach. Torun w amoku zabierania wszystkiego co mozliwe Bydgoszczy, przegial przyslowiowa pale i bedzie zbieral owoce swojego megalomastwa i pychy. Nie ma zgody mieszkancow Bydgoszczy na dalsza marginalizacje miasta pod rzadami oszlomow torunskich i ich bydgoskich sluzacych.  rozwiń