Pierwsze przetargi na podkarpackie trasy rowerowe ogłoszone

Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich (PZDW) w Rzeszowie ogłosił dwa przetargi na budowę dwóch odcinków tras rowerowych w regionie. Podkarpacki odcinek będzie częścią trasy rowerowej, która połączy pięć wschodnich województw Polski.

Budowa ok. 430 kilometrów tras rowerowych w regionie została podzielona na pięć odcinków. Dla każdego z nich zostanie ogłoszony oddzielny przetarg. Będzie to już trzeci przetarg na realizację tej inwestycji; dwa poprzednie zostały unieważnione, gdyż oferty przewyższały kwoty zarezerwowane na ten cel w budżecie województwa - ok. 60 mln zł.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa PZDW Ewa Sudoł-Sikora, od decyzji o unieważnieniu drugiego przetargu odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej jedna z firm. KIO jednak oddaliła odwołanie.

Rzeczniczka dodała, że w przypadku przetargu na I odcinek otwarcie ofert zaplanowano na 26 czerwca, a na odcinek nr II na 1 lipca. "Na pozostałe trzy odcinki planujemy ogłosić postępowanie przetargowe w pierwszym kwartale tego roku" - powiedziała.

W ogłoszonych już przetargach, a także tych planowanych, zmodyfikowany został zakres inwestycji, które będą wykonane na poszczególnych odcinkach. W związku z tym zmieni się też przebieg tras rowerowych. W wielu przypadkach konieczne stało się przyjęcie takich rozwiązań, które spowodują zmniejszenie kosztów realizacji projektu. Oznacza to m.in. zrezygnowanie z budowy czy przebudowy obiektów inżynierskich, np. mostów czy kładek.

Jak wyjaśniła Sudoł-Sikora, stanowią one bowiem najbardziej kosztowne elementy tras. "Obiekty inżynierskie, które będą realizowane zostaną objęte oddzielnymi przetargami" - zaznaczyła. Aby zmniejszyć koszty budowy, zmieniona zostanie m.in. technologia wykonania tras, uproszczone zostaną też procedury projektowe i wykonawcze.

Podkarpackie ścieżki rowerowe mają być częścią trasy, która połączy pięć wschodnich województw.

Cała rekreacyjna trasa rowerowa łącząca województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie będzie mieć blisko 2 tys. kilometrów. Łączny koszt projektu "Trasy rowerowe w Polsce wschodniej" przekracza 274 mln zł. Z tej kwoty 85 proc. stanowi dofinansowanie unijne. Cała trasa ma być gotowa do końca 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU