PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy stołeczy gapowicz skazany

  • GK/ztm.waw.pl    27 czerwca 2011 - 12:38
Pierwszy stołeczy gapowicz skazany

Sąd rejonowy dla Warszawy-Żoliborza – zgodnie z nowelizacją ustawy „Prawo przewozowe” – skazał na grzywnę pierwszego gapowicza, a na rozstrzygnięcie czekają kolejne sprawy.
Zgodnie z obowiązującą od 1 marca br. nowelizacją ustawy „Prawo przewozowe” pasażer bez ważnego biletu, odmawiając okazania kontrolerowi dokumentu tożsamości lub próbując oddalić się z miejsca kontroli popełnia wykroczenie.

W sentencji wyroku czytamy: „Obwiniony 5 maja 2011 roku w autobusie linii 116 na odcinku trasy Teatr Komedia – Metro Marymont podczas kontroli dokumentów przewozu osób, na wyraźne żądanie uprawnionego kontrolera, nie przedstawił ważnego dokumentu przewozu jak również nie okazał dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości, a ponadto po wyjściu na przystanek „Metro Marymont” przy ul. Słowackiego mimo wyraźnego wezwania nie pozostał w miejscu przeprowadzania kontroli do czasu przybycia funkcjonariuszy Policji”.

Tym samym pasażer popełnił wykroczenie z artykułów 87a i 87b ustawy „Prawo przewozowe”, za co sąd wymierzył mu karę grzywny w wysokości 300 zł.

Obecnie – na policji i w sądach – toczy się kilkadziesiąt spraw przeciwko pasażerom, którzy nie zastosowali się do poleceń kontrolera.

W wielu przypadkach do prokuratury trafiło także zawiadomienie o znieważeniu bądź naruszeniu nietykalności pracownika ZTM, jako funkcjonariusza publicznego w rozumieniu ustawy o pracownikach samorządowych.

Od 1 marca br. kontrolerzy mają prawo ująć pasażera (do czasu przekazania w ręce służb uprawnionych do ustalenia tożsamości), który nie chce okazać dokumentu i próbuje uciekać.

Za to wykroczenie policja może ukarać gapowicza mandatem do 500 złotych, a sąd grzywną, w wysokości nawet 5 tys. zł.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.