PARTNER PORTALU
  • BGK

Pietraszkiewicz: Bankowcy pomagają samorządom, a te powinny odgrywać większą rolę w państwie

  • AW    3 grudnia 2014 - 12:59
Pietraszkiewicz: Bankowcy pomagają samorządom, a te powinny odgrywać większą rolę w państwie
Prezes ZBP, Krzysztof Pietraszkiewicz (fot.zbp.pl)

Uczestnicy zorganizowanej w Warszawie konferencji Nowoczesny Samorząd, Zarządzanie i Finanse przekonywali, że doświadczenie finansistów może wesprzeć władze regionalne w pozyskiwaniu pieniędzy, czy przeprowadzaniu inwestycji.
- Myślę, że najistotniejsze jest to, że tak naprawdę samorządność zwyciężyła podczas tego niełatwego procesu i że plany, które Państwo chcieliście realizować w najbliższym czasie mogą się ziścić. Jako instytucje finansowe będziemy starali się pomóc Państwu w tych działaniach – zapewnił Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich zwracając się do włodarzy miast i nawiązując do wyborów samorządowych.

Dzięki realizacji tych zadań następuje modernizacja terenów wiejskich i miejskich, jest budowana nowa infrastruktura i powstają miejsca pracy.

Prezes ZBP, mówił też o roli, jaką w obecnym państwie powinien odgrywać samorząd. Już w 1989 r., kiedy podjęto prace nad zmianą konstytucji, pojawiła się koncepcja, aby wyższa izba parlamentu stała się również izbą przedstawicieli samorządów. W tamtej sytuacji nie pozwalały na to uwarunkowania polityczne; w scentralizowanym państwie samorządy terytorialne jeszcze nie istniały. Prezes ZBP zaznaczył, że obecnie kwestia ta wymaga ponownego rozważenia.

Kurz kampanii wyborczej opada, a już za chwilę uchwalanie budżetów – zauważył Paweł Orłowski. Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przypomniał, że sektor samorządowy ma spory udział w kreowaniu wzrostu gospodarczego w Polsce. – De facto ten wzrost państwo powodujecie swoimi projektami. To wy rozwijacie naszą gospodarkę – stwierdził.

Paweł Orłowski podkreślił równocześnie, że silnym impulsem rozwojowym w ostatnich latach było korzystanie, od 2004 r., przez polskie samorządy i społeczności lokalne z unijnego funduszu polityki spójności – aż 34 proc. wartości projektów realizowanych z tych środków w ostatnim dziesięcioleciu przejęły właśnie jednostki samorządu terytorialnego.

Magdalena Olejarz odniosła się do problemów związanych z wydatkowaniem środków publicznych w procedurze udzielania zamówień publicznych.

– To bardzo duży rynek – jego wartość szacowana jest na około 9 proc. PKB. Innym ważnym wyróżnikiem tego segmentu budżetu jest możliwość wpływania poprzez te środki na realizację celów publicznych – podkreśliła dyrektor Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Zamówień Publicznych.

Jaka jest struktura wydatków w ramach zamówień publicznych? Roboty budowlane pochłaniają wciąż najwięcej wydatków – 38 proc. wartości rynku zamówień publicznych w 2013 r. przeznaczono na ten sektor. Jeśli chodzi o beneficjentów – jednostki administracji samorządowej dysponowały w zeszłym roku ponad 60 proc. wydatkowanych środków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.