PARTNER PORTALU
  • BGK

Piotr Duda: Rada Dialogu za klauzulą społeczną w zamówieniach publicznych?

  • aw/PAP    4 listopada 2015 - 16:19
Piotr Duda: Rada Dialogu za klauzulą społeczną w zamówieniach publicznych?
Piotr Duda (fot.PTWP)

Jedną z pierwszych decyzji Rady Dialogu Społecznego powinno być powołanie zespołu ds. zmiany ustawy o prawie zamówień publicznych - zapowiedział w środę (4 listopada) w Łodzi przewodniczący RDS, szef Solidarności Piotr Duda.
Rada Dialogu Społecznego to nowe, 59-osobowe forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu, które zastąpiło Komisję Trójstronną. Prezydent Andrzej Duda powołał członków RDS w październiku.  Pierwszym przewodniczącym został szef Solidarności Piotr Duda.

"W 2013 roku Solidarność wyszła z Komisji Trójstronnej po oznajmieniu pana premiera Donalda Tuska, że po raz kolejny zmienia kodeks pracy na bardziej liberalny, nie konsultując tego z komisją. Wtedy byłem okrzyknięty bandytą politycznym. Dzisiaj mamy bardzo dobrą, nową ustawę o RDS. To jest jednak tylko narzędzie, które, mam nadzieję, będzie pozytywnie skutkować dla dialogu w naszym kraju" - podkreślił Duda.

Jak dodał zaplanowane na czwartek (5 listopada) pierwsze posiedzenie Prezydium RDS będzie poświęcone głównie sprawom organizacyjnym. "Ustalimy sobie harmonogram i porządek obrad na plenarne posiedzenia" - zaznaczył.

Zapowiedział jednocześnie, że już na pierwszym posiedzeniu prezydium pojawi się propozycja powołania doraźnego zespołu ds. zmiany ustawy o prawie zamówień publicznych.

O jakie zmiany w PZP chodzi?

"Chcemy powołać taki zespół i zaproponować pewne zmiany, które sprawią, że pracodawcy stając do przetargu będą mieli równe szanse. To jest bardzo ważne. W przetargach powinna być brana pod uwagę tzw. klauzula społeczna, czyli minimalne wynagrodzenie, umowy o pracę itd. Kolejny rok to chyba ok. 140 mld zł, które z budżetu państwa będą szły na zamówienia publiczne i chodzi o to, żeby pracodawcy mieli tu równe szanse" - powiedział Piotr Duda.

"Do tej pory pracodawcy, którzy nie przestrzegali kodeksu pracy byli uprzywilejowani, bo ich koszty były o wiele mniejsze od pracodawców, którzy tego kodeksu przestrzegali" - zauważył szef "S".

Podkreślił też, że Solidarność konsekwentnie będzie domagała się realizacji umowy programowej zawartej z prezydentem Andrzejem Dudą.

"Jestem przekonany, że po ostatnich wyborach i zmianie politycznej będzie o wiele łatwiej panu prezydentowi przygotowywać propracownicze projekty ustaw" - mówił.

Przypomniał, że Solidarność chce przede wszystkim zmian w ustawach dotyczących wieku emerytalnego i kwoty wolnej od podatku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Marek Skomorowski, 2015-11-07 13:40:56

    Panie Piotrze Duda, mamy poważniejszy problem, ujawniona największa w historii powojennej Polski afera gruntowa masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas w obrębach gmin na terenie całej Polski ukazała skalę oszustw majątkowych, doprowadzając tym samym właścicieli nieruchomości i ...budynków w obrębie miast do obniżenia wartości zgromadzonych oszczędności życia w w/w nieruchomościach w obrębie miast sąsiadujących z gminami, które posiadają obecnie więcej działek budowlanych w swych obrębach jak miasta, czysta patologia lecz autentyczna. Materiał posiadam, niefortunnie się składa iż Andrzej Duda podsiał kolejną ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych. e-mail Marek.Skomorowski.1970@wp.pl  rozwiń
  • Marek.S, 2015-11-07 13:38:50

    Panie Andrzeju Duda, mamy poważniejszy problem, ujawniona największa w historii powojennej Polski afera gruntowa masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas w obrębach gmin na terenie całej Polski ukazała skalę oszustw majątkowych, doprowadzając tym samym właścicieli nieruchomości i budy...nków w obrębie miast do obniżenia wartości zgromadzonych oszczędności życia w w/w nieruchomościach w obrębie miast sąsiadujących z gminami, które posiadają obecnie więcej działek budowlanych w swych obrębach jak miasta, czysta patologia lecz autentyczna. Materiał posiadam, niefortunnie się składa iż Andrzej Duda podsiał kolejną ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych. e-mail Marek.Skomorowski.1970@wp.pl  rozwiń