PARTNER PORTALU
  • BGK

Piotr Gliński: Konkursy w dziedzinie kultury są i będą w pełni transparentne

  • Agnieszka Widera-Ciochoń    16 listopada 2017 - 06:00
Piotr Gliński: Konkursy w dziedzinie kultury są i będą w pełni transparentne
Piotr Gliński (fot. mat. MKiDN)

– Samorządy, zwłaszcza duże samorządy, są odpowiedzialne za kreowanie polityki kulturalnej, mają swoje zadania w tym zakresie. Pamiętajmy też, że samorządy mają własne wpływy, więc mogą odpowiednio je dzielić – podkreśla wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
Katowice będą organizatorem nowego Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego pod patronatem MKiIDN. Miasto i ministerstwo podzielą się kosztami. Pana zdaniem samorządy stać na organizację takich wydarzeń?

Piotr Gliński: Samorządy, zwłaszcza duże samorządy, są odpowiedzialne za kreowanie polityki kulturalnej, mają swoje zadania w tym zakresie, więc jest oczywiste, że rola samorządów przy promocji takich wydarzeń jest bardzo ważna. Pamiętajmy też, że samorządy mają własne wpływy, więc mogą odpowiednio je dzielić. Rozumiem, że chciałyby je mieć większe, ale my też chcielibyśmy mieć więcej środków. Zamiast szukać antagonizmów, współpracujemy sensownie, czego dowodem jest właśnie Konkurs im. Karola Szymanowskiego.

Wprawdzie inicjatywa wyszła od Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego, które zorganizowało trzy konkursy, za co należą mu się wielkie podziękowania, ale dopiero teraz, kiedy miasto i ministerstwo się w to włączają, możemy mówić o zupełnie innej skali przedsięwzięcia. Chcemy, by był to konkurs międzynarodowy i wszystko wskazuje na to, że mamy na to szanse. Zyskają wszyscy.

Kultura to nie tylko wielkie wydarzenia, ale i codzienne bezpłatne zajęcia dla dzieci w dzielnicowych domach kultury. Takie małe ośrodki też muszą mieć zagwarantowane pieniądze. 

– Są na to konkursy. Chociażby w ramach rozwoju czytelnictwa wspieramy biblioteki, także od strony infrastruktury i inwestycji. Są konkursy dla domów kultury, oczywiście tych środków jest wciąż za mało, ale jako ministerstwo poprzez konkursy grantowe, poprzez programy ministra budujemy nowe domy kultury w gminach.

Czytaj też: Kultura i rozwój miast idą w parze. Ale pod pewnymi warunkami 

Małe ośrodki kultury to ważny element życia lokalnej społeczności, dlatego tak istotne jest, by odpowiadały na potrzeby mieszkańców.

A co, jeśli tak nie jest?

– Wtedy mieszkańcy powinni swoich gminnych włodarzy "popędzać", czyli wywierać na nich presję, kontrolować funkcjonowanie samorządów i władz lokalnych, żeby były one bardziej aktywne i realizowały potrzeby społeczności lokalnych.

Sami mieszkańcy też mogą działać. Jak? Chociażby oddolnie się aktywować, tworzyć organizacje pozarządowe. Powstaje nowa instytucja – Narodowy Instytut Wolności, poprzez który rząd chce wspierać działania NGO-sów. Poprzez m.in. programy, konkursy ministra w sferze kultury rozdzielamy środki publiczne na różne działania oddolne. Są i będą to konkursy w pełni transparentne.

MKiDN realizuje program modernizacji energetycznej publicznych szkół artystycznych. Bardziej jednak niż o budynki, rodzice martwili się o system nauczania w szkołach, także tych muzycznych, plastycznych w związku z reformą edukacji…×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.