PARTNER PORTALU
 • BGK

Piotr Kowalski, Fitch Polska: Stabilizacja władzy na szczeblu prezydentów i skarbników dobrze robi finansom miast

 • Agnieszka Widera    14 czerwca 2016 - 07:37
Piotr Kowalski, Fitch Polska: Stabilizacja władzy na szczeblu prezydentów i skarbników dobrze robi finansom miast

Rating to kawa na ławę, bez koloryzowania i ściem – mówi Piotr Kowalski (fot.PTWP)

– Bardzo dużo pracy w samorządach idzie w kierunku zwiększania efektywności, jeśli idzie o zarządzanie długiem. Są samorządy, które są bardzo dobre w zamienianiu droższego zadłużenia na tańsze, w wydłużaniu profilu spłat. To sprawia z kolei, że polepszają się inne wskaźniki – nadwyżka operacyjna, wolne środki, co zwiększa elastyczność gmin w reagowaniu na różne sytuacje – mówi Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.
Ostatnio Fitch potwierdził stabilne ratingi Zabrza, Płocka, wcześniej podniósł oceny Bydgoszczy, Kielc. Z tych opinii wyłania się pozytywny obraz sytuacji polskich samorządów. Tymczasem z raportu Związku Miast Polskich wynika, że w ciągu trzech lat 1/3 polskich gmin może mieć problem z wygenerowaniem nadwyżki operacyjnej. Jak te informacje pogodzić?

Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska: Trudno mi się do tego odnieść, bo samorządy, które mogą mieć takie problemy, to widać nie te, które oceniamy. Na pewno są samorządy, od których można się uczyć, jak nadwyżkę generować.

Zaobserwowaliśmy, że bardzo dużo pracy w samorządach idzie w kierunku zwiększania efektywności, jeśli chodzi o zadłużanie, a raczej zarządzanie długiem. Są samorządy, które są bardzo dobre w zamienianiu droższego zadłużenia na tańsze, w wydłużaniu profilu spłat. To sprawia z kolei, że polepszają się inne wskaźniki – nadwyżka operacyjna i wolne środki, co zwiększa elastyczność gmin w reagowaniu na różne sytuacje. To się przekłada na poziom i jakość zarządzania w ogóle gminami. 

Generalnie jakość zarządzania w gminach jest coraz lepsza, jest większa świadomość tego, co można, a czego nie można robić, jak się zabezpieczyć przed sytuacjami kryzysowymi. Myślę, że procentuje doświadczenie.

W gminach, które oceniamy, występuje duża stabilizacja kadry zarządzającej – zarówno wśród prezydentów, jak i – co jest bardzo pozytywne i ma duże znaczenie – wśród skarbników. Prezydenci i skarbnicy zdobywają doświadczenie i z każdym rokiem to doświadczenie procentuje. To jest bardzo pozytywne zjawisko, a ponadto radzą sobie z wieloma wyzwaniami, które stawia im rząd. Jesteśmy świadkami niekończącej się dyskusji o niewystarczających środkach przekazywanych z budżetu centralnego na realizację zadań zleconych, czego klasycznym przykładem jest oświata. Mimo tego gminy sobie radzą. Oczywiście odnoszę się do tych samorządów, które oceniamy.

Wasza agencja podnosi ratingi, perspektywy, tymczasem agencja Moody's obniżyła perspektywy Warszawy, Poznania na negatywne…

– Każda z agencji posługuje się swoją własną metodyką według której nadaje ratingi. Wobec tego nie odnosimy się do poszczególnych działań innych agencji.

Natomiast generalnie reguła jest taka, że podmiot z danego kraju nie może mieć ratingu wyższego niż rating kraju. Wynika to z prostej zasady, że przedsiębiorcy zależni są od regulacji krajowych na przykład dotyczących ograniczeń transferu pieniędzy za granicę, państwo ma też możliwość wprowadzenia ograniczeń w wymianie walut, co może uniemożliwić spłatę długu w terminie.KOMENTARZE (4)

 • jancz, 2016-06-14 11:33:08

  Ano jasne, kasa, kasa... oby jak najdluzej, bo tacy wszyscy jestesmy rewelacyjni, ze nikt nowy nie jest godny nas zastapic. Wystarczy iscc na cmentarz, gdzie sporo takich, w ich mniemaniu, niezastepowalnych.
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-06-14 10:51:13

  Problem w tym, ze Polską rządzą partie, czyli 1% społeczeństwa. Zaś większość z 99% obywateli nie jest przygotowanych do brania odpowiedzialności za swoje środowisko. W zaistniałej sytuacji partyjni głównych partii atakują się wzajemnie, a społeczeństwu wmawiają, że to jest demokracja. KK dobrze naz...ywa to partiokracją, ale uporządkowanymi propozycjami wyjścia z tej patologii jeszcze nie dysponuje.  rozwiń
 • samorzadowiec, 2016-06-14 09:39:14

  Do w.potega@neostrada.pl: Te same osoby przez wiele lat na tym samym stanowisku? To tylko sprzyja korupcji. W firmach zachodnich najwyżsi rangą managerowie delegowani do Polski nie piastują jednego stanowiska dłużej niz 2 lata, ponieważ zarządy w ich rodzimych firmach doskonale wiedzą, że dłuższe ni...ż 2 lata zarządzanie firmom w Polsce przez tego samego Prezesa firmy sprzyja nawiązywaniu nieformalnych układów środowiskowych i w rezultacie niegospodarności i kradzieżom. To samo powinno dotyczyć ludzi piastujących wysokie funkcje w samorządach, bo jak pokazuje praktyka największa korupcja wskutek nawiązywania przez lata układów nieformalnych ze środowiskiem, w którym pracują, jest niestety w samorządach. Strach o tym mówić, strach się brać za porządek, w miejscach, w których przez tyle lat szerzyło się złodziejstwo, nepotyzm i układy nieformalne, prowadzące do utrzymywania przez lata tych samych ludzi na tych samych stołkach.  rozwiń