PARTNER PORTALU
  • BGK

Piotr Uszok o reformach PiS i sytuacji samorządów: JST nie uciekną od „znaczonych” pieniędzy

  • AW    2 marca 2016 - 06:54
Piotr Uszok o reformach PiS i sytuacji samorządów: JST nie uciekną od „znaczonych” pieniędzy
Niezależnie od tego, jaka partia jest u władzy, niektórych postulatów samorządów nie udało się i na pewno nie uda się przeforsować – twierdzi Piotr Uszok, były prezydent Katowic. (fot.PTWP)

• Rząd wprowadza kolejne reformy, a samorządowcy mnożą obawy. – Należy poczekać, aż reformy zostaną wdrożone, a potem dokonać ich rzetelnej oceny – przekonuje Piotr Uszok, były prezydent Katowic.
• Jego zdaniem, bez zmian w finansach publicznych może zabraknąć pieniędzy na inwestycje w gminach.
• Komentuje też szanse na odejście od subwencji i dotacji oraz korzystniejsze dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) zmiany w podatkach.
Zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, wzmocnienie roli kuratorów oświaty, program "Rodzina 500+" czy podniesienie kwoty wolnej od podatku to tylko najgłośniejsze z reform rządu Beaty Szydło, które odbiją się na finansach jednostek samorządu terytorialnego.

O to, czy jest szansa na to, by do społeczeństwa z samorządu szedł inny przekaz niż ten, że „brakuje nam pieniędzy”, zapytaliśmy Piotra Uszoka, prezydenta Katowic w latach 1998-2014, wieloletniego wiceprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

– To jest trochę zgrana melodia, ale niestety ciągle aktualna – przyznał Uszok.

Były prezydent Katowic z jednej strony przestrzega jednak przed zbyt emocjonalnymi ocenami reform, z drugiej zaś podziela obawy włodarzy, że może zabraknąć w gminach pieniędzy na inwestycje i rozwój.

Jak dodaje w rozmowie z serwisem Portalsamorzadowy.pl, niezależnie bowiem od tego, jaka partia jest u władzy, niektórych postulatów samorządów nie udało się i na pewno nie uda się przeforsować. Mowa o odejściu od subwencji i dotacji, które ograniczają swobodę wydatkowania pieniędzy przez JST, czy udziale w podatku VAT.

Cała rozmowa z Piotrem Uszokiem w wideo poniżej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • jakub, 2016-03-02 16:11:30

    dla rozluźnienia atmosfery, zmieńmy temat na wakcyny znalazłem fajna stronkę: kronikaodkrywcow.pl