PARTNER PORTALU
 • BGK

Piraci drogowi ratują budżety samorządów

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    6 września 2010 - 07:29

Gminy zarabiają krocie na mandatach. Niektóre na dochodach z grzywien opierają swoje budżety.
Samorządowych urządzeń kontrolujących szybkość na drogach jest więcej niż policyjnych. Gminy łapią kierowców na blisko 160 radarów. Policja ma ich 124 – informuje „Rzeczpospolita”.

Inwestycje w kosztujące ok. 160 tys. zł urządzenia bardzo szybko się zwracają. W Kamienicy Polskiej w powiecie częstochowskim zaplanowano, że w tym roku dzięki nim uzyska się 2,8 mln zł. To blisko jedna piąta budżetu.

Jeszcze więcej zapisano w budżecie gminy Kęsowo (woj. kujawsko-pomorskie). Z mandatów w 2010 r. ma wpłynąć do jej kasy 3,5 mln zł. To ponad połowa rocznych dochodów tej miejscowości. By uzyskać taki wynik, strażnicy gminni musieliby wystawiać średnio blisko 2 tys. mandatów miesięcznie.

Wśród gmin rekordzistek są pomorskie: Biały Bór, Człuchów i Kobylnica pod Słupskiem. Ostatnia tylko w tym roku planuje uzyskać z radarów ok. 7 mln zł, czyli co siódmą złotówkę w ok. 50-milionowym budżecie.

Samorządowe fotoradary są znacznie bardziej wydajne od policyjnych. Robią średnio trzy razy więcej zdjęć – podaje „Rzeczpospolita”. 

Czytaj także:

Fotoradary pod lupą
Fotoradar – łatwy zysk, ale nieczysta sprawa
Fotoradarowa żyła złota
Straż gminna tylko z legalnym fotoradarem
Fotoradary nie dla straży miejskiej
Gminy łatają budżet fotoradarami

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • DarekP, 2010-09-06 20:48:09

  Mnie fotkę radar samorządowy zrobił przy prędkości 45km/h, przy dopuszczalnej 70km/h. Czy to aby nie przesada? Całe szczęście dostałem tylko flashem po oczach, mandatu już nie. Dla ułatwienia, chodzi o Człuchów i radar ustawiony w lesie.
 • Też kierowca. , 2010-09-06 16:58:31

  A g...o. Tylko do kasy samkorządowej. Należy rozszerzyć w samorzadach ten zakres działaności. To dobre lekarstwo na bandytów drogowych. Najechany przez jednego z nich chodzę - po operacjach i rocznej rehabilitacji - o dwóch kulach i to z trudem.
 • czytelnik, 2010-09-06 16:06:23

  Jeden wielki skandal. Pieniądze z mandatów powinny iść do Skarbu Państwa.