PARTNER PORTALU
 • BGK

PiS: Karta Nauczyciela także dla wychowawcy

 • pt    10 grudnia 2013 - 11:18
PiS: Karta Nauczyciela także dla wychowawcy

Grupa posłów PiS chce aby z Karty Nauczyciela nie znikały przywileje, które przed 1 stycznia 2012 roku przysługiwały nauczycielom i wychowawcom placówek wychowawczych.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Posłowie chcą także uchylenia art. 237 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, który zawiera wygaszenie stosowania zasad Karty Nauczyciela w stosunku do tej grupy.

Czytaj też: Czy nauczyciel jest lepszym opiekunem?

Jak piszą posłowie w  2003 roku w nowelizacji ustawy o systemie oświaty zapisano, że nauczyciele i wychowawcy zatrudnieni w placówkach socjalizacyjnych przed dniem 1 stycznia 2004 roku zachowują swoje uprawnienia wynikające z Karty Nauczyciela do czasu utrzymania zatrudnienia w danej placówce.

Dlatego ich zdaniem ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2012 roku łamie konsensus społeczny ustalony z tą grupą zawodową, gdyż powoduje wykluczenie jej członków z zawodu nauczycielskiego.

Poza tym jak twierdzą parlamentarzyści PiS projekt ustawy zmienia w toku trwających stosunków pracy okres obowiązywania ustawy – Karta Nauczyciela dla nauczycieli i wychowawców placówek socjalizacyjnych z okresu zatrudnienia na okres dwóch lat od momentu wejścia w życie ustawy, tj. do 31 grudnia 2013 roku.

W opinii posłów nie ustalono sposobu zmiany statusu zawodowego tej grupy nauczycieli, co powoduje nie spójność rozwiązań stosowanych przez pracodawców. Jak piszą - istnieje poważne zagrożenie, że samorządy terytorialne (pracodawcy) wykorzystując niejednoznaczność zapisów ustawy będą dążyć do pogorszenia warunków pracy i płacy tych wychowawców np. przez obniżenie pensji.

Zdaniem projektodawców przeprowadzone w ten sposób pozbawienie praw nabytych narusza zasady sprawiedliwości społecznej oraz narusza zaufanie do porządku prawnego i instytucji zaufania do państwa. Zapisy projektu posłów PiS przywracają wszystkie regulacje z ustawy Karta Nauczyciela, które przed dniem 1 stycznia 2012 roku odnosiły się do nauczycieli i wychowawców placówek socjalizacyjnych.

Projekt uchyla również art. 237 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, który zawiera wygaszenie stosowania zasad Karty Nauczyciela w stosunku do tej grupy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • nadzieja77, 2015-08-18 14:24:34

  Dzieki ciąglym zmianom przepisów powiat i dyrekcja wychodza na swoje, a wychowawca musi jak Syzyf budować swój stąż od nowa! Od 1995r. po 7 latach pracy w zawodzie- stażysta, kontraktowy, mianowany, a w 2012r. upadek...i znowu od nowa!!! tym razem nie w strukturach tylko w przyzwyczajaniu się, że w...ładza zawsze ma rację i moze robić co chce np. zabrać przywileje, obniżyć pensje i wmówić, że jak sie nie podoba to zawsze jest droga wolna..  rozwiń
 • Ulalala, 2014-08-11 22:50:11

  no rzeczywiście...bibliotekarz ma największą odpowiedzialność hahahh chyba żeby mu ksiązki nikt nie zwinął....hhahaha u nas bibliotekarz to śmierdzący potem dziad który nic nie robi
 • wp, 2013-12-13 12:59:23

  a z jakiego powodu psycholog,pedagog,bibliotekarz - maja wiekszy prawie o polowe wymiar godzin czasu pracy - zarabiaja te same pieniadze a odpowiedzialnosc chyba wyzsza niz pani od muzyki?