PARTNER PORTALU
  • BGK

PiS też nie chce śmieciowych przetargów

  • PAP    26 września 2012 - 11:57
PiS też nie chce śmieciowych przetargów

Klub PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który przewiduje zachowanie uprawnień do udzielania zleceń na odbiór odpadów wyłącznie dla komunalnych zakładów budżetowych i jednoosobowych spółek komunalnych.
Od początku tego roku obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach; zgodnie z nią gminy przejmą gospodarowanie odpadami komunalnymi na swoim terenie. Do tej pory właściciele nieruchomości sami podpisywali umowę na odbieranie śmieci z posesji z firmą wywożącą odpady; w myśl nowych przepisów, wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy.

W drodze przetargu gmina będzie wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze. Władze lokalne mają czas do połowy 2013 roku na wprowadzenie nowych rozwiązań.

Czytaj też: Konieczne przetargi ws. śmieci

Poseł Dariusz Piontkowski (PiS) podkreślił w środę na konferencji prasowej, że obowiązująca ustawa zmusza gminy do organizowania przetargów na odbiór odpadów, nawet tam, gdzie dotąd zadanie te prowadziły spółki gminne lub zakłady budżetowe. Według PiS może to doprowadzić do sytuacji, że duża część tych spółek lub zakładów budżetowych przegra takie postępowanie przetargowe, a wówczas ich dalszy byt stanie pod znakiem zapytania.

"Zmarnowane zostaną wtedy także duże środki przeznaczane przez samorządy na dotychczasową modernizację tych podmiotów, a pracę straci wiele osób, powiększając problem bezrobocia" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Czytaj też: To przez wolny rynek w gospodarce odpadami grożą nam kary

W ocenie autorów projektu proponowane zmiany mogą pomóc w utrzymaniu wielu samorządowych spółek komunalnych i zapobiec przymusowej prywatyzacji usług związanych z gospodarką śmieciową.

Według PiS przymus organizowania przetargów nie wynika z przepisów prawa polskiego ani europejskiego, a jest jedynie nadgorliwością polskich władz.

Czytataj też: Nie chcą organizować przetargów na odpady

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Kasia, 2012-09-26 17:21:11

    non to trzeba rozpisać referendum w kraju na temat odbioru śmieci - i wszystko , co nas obchodzą kieszenie samorządowców i ich kolesi czy ich rodzin my chcemy płacić jak najtaniej
  • Obywatel, 2012-09-26 12:06:52

    Argumentowaćmożna wszystko, a demagogią PiS przewyższa nawet słynnego ministra propagandy. Do wywozu okreslonej ilości smieci potrzeba okresloną ilość ludzi i sprzętu. I tu nie ma filozofii. Jednak w spółkach gminnych jest ogromna ilośc pracowników nieprodukcyjnych, czyli biurowych. I to ich czeka ...bezrobocie jesli wygra firma nie bedąca własnością gminy. I tego boją się PiS-owcy? Przecież tak naprawde to działanie przeciw obywatelom. Bo władza jest chyba po to by obywatelom było dobrze, a nie tylko niektórym obywatelom. W normalnym kraju to właśnie władom powinno zależeć by wyłonic najtańszego, który to zrobi zgodnie z przepisami, a nasyzym samorządowcom (przy poparciu PiS) jak widać zeleży by zrobili to "nasi" niezależnie od ceny, bo obywatel i tak zapłaci a wine zrzuci się na PO...!!!  rozwiń