PIT dla samorządów za zatrudnienie?

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 13-05-2010
  • drukuj
Posłowie skierowali do Ministerstwa Finansów interpelację, czy możliwa jest zmiana w zasadach naliczania dochodów gmin z tytułu udziału w PIT. Chodziło o to, by podatki płacić w miejscu pracy, a nie w miejscu zamieszkania.
PIT dla samorządów za zatrudnienie?

Postulat posłów wiąże się z coraz szerszym zjawiskiem migracji zamożnej części mieszkańców dużych miast do gmin i powiatów ościennych. Migracja ta często oznacza tylko zmianę miejsca zamieszkania, a faktycznie osoby te nadal pracują i korzystają z infrastruktury dużych miast, które tracą wpływy z udziału w PIT – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Udział gminy w dochodach z PIT zależy od wysokości podatku dochodowego płaconego przez osoby fizyczne zamieszkałe na obszarze jednostki samorządu terytorialnego. W tym roku wynosi on 36,94.

Ministerstwo Finansów uważa jednak taką zmianę za nieuzasadnioną, gdyż doprowadziłaby ona do zaburzenia istniejącego systemu finansów publicznych, a także do zaburzenia budżetu małych samorządów, które by na niej sporo straciły. Tak więc dochody gmin z PIT będą liczone na zasadzie miejsca zamieszkania, a nie pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU