"Piwo Pod Chmurką" zarejestrowane

11 września marszałek Ewa Kopacz zarejestrowała komitet "Piwo Pod Chmurką" w sejmie. Oznacza to, iż komitet zyskał osobowość prawną i ma 3 miesiące na zebranie 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. Wolontariusze już rozpoczęli zbiórkę we własnym zakresie.
"Piwo Pod Chmurką" zarejestrowane

Akcja „Piwo pod chmurką” zrodziła się rok temu. Na początku projekt miał być wykorzystany tylko na potrzeby Szczecina, organizatorzy jednak uznali, że nie tędy droga i rozszerzyli swoje działania na cały kraj.

Uważają oni, iż przepisy zakazujące spożywania m.in. trunków o niskiej zawartości alkoholu w miejscach publicznych są absurdalne, dlatego właśnie chcą zmienić ustawę o wychowaniu w trzeźwości. Proponują oni precyzyjne wyznaczenie stref publicznych, gdzie można spożywać alkohol, proponują też zmianę kar jakie są nakładane na osoby, które łamią przepisy.

Czytaj też: Radni nie zakażą sprzedaży alkohol

- "Piwo Pod Chmurką" było, jest i będzie apolityczne i kropka. Natomiast nie mamy nic przeciwko by różne organizacje, w tym polityczne przyłączyły się do naszej inicjatywy w formie zbioru podpisów oraz lobbowania w Sejmie - informują organizatorzy.

Projekt ustawy obywatelskiej daje możliwość wyznaczenia kary ograniczenia wolności (prac społecznych) zamiast kary grzywny w przypadku spożycia napojów alkoholowych w strefie zakazu oraz dodania ograniczenia wolności do kary za wykroczenia pod wpływem alkoholu. Ponadto  ułatwia np. dostęp małych browarów do imprez plenerowych.

Czytaj też: Recepta na alkoholowe getta

Jak informują projektodawcy z "Piwa Pod Chmurką" ich projekt nie pociąga za sobą obciążenia dla budżetu państwa. Pociąga natomiast obciążenia dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego w postaci konieczności oznakowania terenów określonych przez rady gmin jako strefy wolne od alkoholu oraz zmniejszeniu wpływów z mandatów z tytułu art. 43 zmienianej ustawy.

Czytaj też: Alkohol w gminie pod specjalnym nadzorem

Faktyczny koszt oznakowania terenów określonych przez rady gmin jako strefy wolne od alkoholu zależą w całości od decyzji władz gminy dotyczącej sposobu wykonania oznakowania, wprowadzania uchwał wyznaczającej wspomniane strefy, ustalenia częstotliwości występowania oznakowania oraz jego umiejscowienia - informują organizatorzy projektu "Piwo Pod Chmurką".

Koszt ten może nie występować w przypadku braku woli gmin do wyznaczania wyżej wspomnianych stref.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

rzeczywiście dużo rzeczy odbywa sie pod chmurka, zeby tylko sloneczko zawsze bylo......

Elegancikwspodniachwkanci, 2012-09-12 21:21:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU