PARTNER PORTALU
  • BGK

PKB w regionach: Polskie województwa wśród najbiedniejszych w UE

  • MN    4 kwietnia 2017 - 16:03
PKB w regionach: Polskie województwa wśród najbiedniejszych w UE
Tylko woj. mazowieckie przekroczyło średnią unijną pod kątem PKB. (fot. pixabay)

W Polsce są cztery województwa, w których PKB na mieszkańca jest poniżej 50 proc. średniej unijnej.
• Lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie i podlaskie – to cztery spośród 19 najbiedniejszych regionów w UE.

• Najwyższe PKB na mieszkańca w Polsce jest na Mazowszu, dalej są: Wielkopolska, Dolny i Górny Śląsk.

• Poziom PKB na mieszkańca w Polsce waha się od 47 do 109 proc. średniej unijnej. W całej Unii Europejskiej – od 30 do 580 proc.

Europejski Urząd Statystyczny poinformował, że w 2015 roku w 19 regionach Unii Europejskiej odnotowano PKB na mieszkańca na poziomie poniżej 50 proc. Wśród tych regionów znalazły się cztery polskie województwa: lubelskie (47 proc.), podkarpackie (48 proc.), warmińsko-mazurskie (49 proc.) i podlaskie (49 proc.). Dodatkowo woj. świętokrzyskie ma wskaźnik wynoszący równo połowę średniej unijnej. 

Eurostat podaje, że najbogatszym polskim regionem było woj. mazowieckie, które osiągnęło 109 proc. średniej unijnej. Na drugim miejscu jest dolnośląskie (76 proc.), na trzecim - wielkopolskie (75 proc.), na czwartym - śląskie (71 proc.).

W pozostałych regionach średnia kształtuje się następująco: pomorskie (66 proc.), łódzkie (64 proc.), małopolskie (62 proc.), zachodniopomorskie ( 58 proc.), lubuskie (57 proc.), kujawsko-pomorskie (56 proc.), opolskie (55 proc.).

Polska obok Węgrów, Bułgarii i Rumunii 

Z raportu dowiadujemy się także, że regionalny poziom PKB w całej Unii Europejskiej waha się od niecałych 30 proc. do 580 proc. Najgorzej jest w bułgarskim regionie Severozapaden, a najlepiej w części Londynu obejmującej tamtejsze City.

Wśród 19 najbiedniejszych regionów pięć znajduje się w Bułgarii, cztery w Polsce i na Węgrzech, trzy w Rumunii, dwa w Grecji i jeden we Francji (terytorium zamorskie Mayotte).

Dodajmy, że przydział środków w ramach unijnej polityki spójności jest przyznawany na podstawie średniego PKB per capita – obecnie brany jest pod uwagę okres 2007-2009.

Większość funduszy kierowanych jest do regionów, w których poziom PKB na mieszkańca nie przekracza 75 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.