PARTNER PORTALU
  • BGK

PKL: Oferta kupna naszych akcji przez powiat tatrzański została odrzucona

  • PAP/KDS    16 sierpnia 2017 - 16:42
PKL: Oferta kupna naszych akcji przez powiat tatrzański została odrzucona
Jesteśmy skłonni negocjować, nasza propozycja to oferta wstępna - mówi Piotr Bąk, starosta tatrzański (fot. pkl.pl)

Jest odpowiedź Polskich Kolei Linowych na informację zarządu powiatu tatrzańskiego. We wtorek (15.08) Piotr Bąk, starosta tatrzański poinformował o złożeniu oferty kupna 99,78 proc. akcji PKL. Wiadomo już, że oferta została odrzucona.
Jak zaznaczał Bąk, zarząd powiatu nie chciał ujawniać zaproponowanej kwoty, ponieważ negocjacje miały być tajne. Właścicielem PKL jest luksemburska spółka Altura, zaś w skład ich obiektów, oprócz kolejek linowych na Kasprowy Wierch, należą też kolejki na Gubałówkę, Butorowy Wierch, wyciągi w Krynicy, Szczawnicy, Zawoi i Międzybrodziu Żywieckim. 

W środę PKL wystosowała w tej sprawie komunikat. - Obecnie nie są prowadzone żadne rozmowy w sprawie oferty kupna akcji. Oferta złożona przez zarząd powiatu tatrzańskiego została odrzucona przez właściciela spółki - napisano.

Stanowiskiem władz PKL zaskoczony jest starosta tatrzański Piotr Bąk, który nie otrzymał jeszcze formalnej odpowiedzi o odrzuceniu oferty.

- Jesteśmy skłonni negocjować, nasza propozycja to oferta wstępna. Jeżeli spółka nie będzie chciała sprzedać akcji, to tego nie zrobi, z naszej strony pozostaje otwarta oferta - powiedział Bąk.

Zgodnie z intencją zarządu powiatu tatrzańskiego nabywcą akcji miała być spółka składająca się z powiatu oraz wszystkich gmin tegoż powiatu czyli: Zakopane, Poronin, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska i Biały Dunajec oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Władze PKL poinformowały w oświadczeniu, że zgodnie ze statutem spółki, rozważana jest publiczna oferta sprzedaży akcji PKL - tzw. IPO.

- Warto przypomnieć, że zgodnie ze statutem PKL, w czasie IPO gminy tatrzańskie lub podmiot przez nie wskazany, będą miały prawo do objęcia określonej puli akcji. Obecnie jest jednak zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach IPO - wyjaśniły władze spółki.

Formalnie spółkę PKL kupiła w 2013 r. spółka Polskie Koleje Górskie (PKG) powołana specjalnie do tego celu przez cztery samorządy podhalańskie, na czele z Zakopanem. Pieniądze na zakup, czyli 215 mln zł, zapewnił fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. Następnie fundusz przekazał swoje akcje specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura, zarejestrowanej w Luksemburgu, która jest posiadaczem 99,78 proc. akcji spółki. Reszta akcji należy do podhalańskich samorządów.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch ruszyła 15 marca 1936 roku. Jej budowa była jednym ze sztandarowych wyzwań międzywojennej Rzeczpospolitej; inwestycja nie powstałaby bez determinacji ówczesnego wiceministra transportu Aleksandra Bobkowskiego. Sprzedaż należących do PKP kolejek linowych budziła wiele kontrowersji.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.