PARTNER PORTALU
  • BGK

Płać podatki w miejscu zamieszkania

  • PAP    18 stycznia 2012 - 09:03
Płać podatki w miejscu zamieszkania

Starostwo powiatowe w Olsztynie zachęca mieszkańców podolsztyńskich gmin, by poprzez meldunek w miejscu faktycznego zamieszkania płacili podatki na rzecz własnego samorządu. Hasło akcji to "Jestem lokalnym patriotą, płacę podatki tam, gdzie mieszkam".
Starostwo powiatowe w Olsztynie (zabierz głos/oceń prezydenta) przekonuje, że mieszkańcy tych gmin mogą zasilić budżet gminy i powiatu nawet bez meldunku. Chodzi o to, by uaktualnić adres zamieszkania w formularzu NIP-3, który można wysłać do właściwego Urzędu Skarbowego razem z rocznym zeznaniem podatkowym PIT.

- Wypełnienie tych formalności wystarczy, żeby prawie 40 proc. naszego podatku wracało do gminy, a dalsze 10,25 proc. podatku do powiatu, w którym żyjemy - podkreślił starosta olsztyński Mirosław Pampuch.

Zaznaczył, że mieszkańcy płacący podatki w miejscu faktycznego zamieszkania poprawiają w ten sposób komfort życia w swojej gminie, bo z podatków budowane są chodniki, drogi czy place zabaw.

Starostwo zachęca do udziału w akcji "Jestem lokalnym patriotą, płacę podatki tam, gdzie mieszkam" poprzez ulotki i plakaty. Trafią one na nowe osiedla w gminach powiatu, do sklepów i do miejsc często odwiedzanych przez mieszkańców. W podolsztyńskich gminach mieszkają często osoby, które kilka a nawet kilkanaście lat temu wyprowadziły się z Olsztyna, a zameldowane są wciąż w stolicy regionu. W podolsztyńskich miejscowościach mieszkają także mieszkańcy Warszawy (zabierz głos/oceń prezydenta), którzy większą część roku spędzają właśnie w swych siedliskach.

Starostwo olsztyńskie już w 2010 roku prowadziło akcję meldunkową. Wówczas zachętą do przemeldowania się i aktualizacji miejsca zamieszkania był system drobnych ulg w opłatach za wymianę dokumentów komunikacyjnych: prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. W 2010 roku w gminach powiatu olsztyńskiego zameldowało się kilkaset osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.