PARTNER PORTALU
  • BGK

Płacimy mniej mandatów. O 41 procent!

  • Przegląd prasy/Gazeta Prawna    22 października 2013 - 09:30
Płacimy mniej mandatów. O 41 procent!

Wpływy z fotoradarów maleją w szybkim tempie. Między I a III kw. kwota ta zmalała z 29,3 mln do 17,1 mln zł, czyli aż o 41 proc.
Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie wie, z czego wynika spadek wartości wystawionych mandatów – pisze Gazeta Prawna.

Między I a III kw. kwota ta zmalała z 29,3 mln do 17,1 mln zł, czyli aż o 41 proc. I choć gros tej sumy stanowią przecież grzywny za fotoradary, inspekcja wzbrania się przed jednoznacznym wnioskiem, że spadek jest efektem tego, iż kierowcy przechytrzyli czyhające na nich urządzenia.

Aleksandra Kobylska z GITD podkreśla, że kwota 69 mln zł za pierwsze trzy kwartały tego roku to suma wszystkich mandatów nałożonych na kierujących, a więc nie tylko za fotoradary, lecz także np. za przekraczanie przez kierowców dopuszczalnego czasu pracy czy zły stan techniczny pojazdów.

W GITD przyznają, że średnia liczba zrobionych zdjęć spadła już do 22 tys. miesięcznie. To o kilka tysięcy mniej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Dziś pojedynczy fotoradar robi ok. 20 zdjęć na dobę.

W 2014 r.planuje się 128 mln zł z budżetu oraz 35 mln zł (w większości środki unijne) na rozbudowę Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Wzrost budżetu był uzasadniany ambitnymi szacunkami wpływów z fotoradarów, rzędu nawet 1,5 mld zł. rocznie. Te prognozy się jednak nie sprawdziły. GITD się broni, że od stycznia 2012 r. dzięki wzmożonej kontroli prędkości na drogach miało ocaleć 950 osób, a oszczędności z tytułu redukcji zdarzeń losowych miały wynieść prawie 4 mld zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.