PARTNER PORTALU
 • BGK

Plan pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2016 rok

 • aw    4 stycznia 2016 - 13:10
Plan pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2016 rok

Sugestie tematów kontroli zgłaszali Izbie parlamentarzyści, RPO, organizacje pozarządowe i sami obywatele (fot.fotolia)

Administracja publiczna, zdrowie, oświata i wychowanie, środowisko, gospodarka to działy, w których można spodziewać się największej liczby, spośród 200 zaplanowanych, kontroli NIK w 2016 r. Ale doraźnych interwencji funkcjonariuszy NIK może być nawet dwa razy więcej.
Najwyższa Izba Kontroli zaplanowała przeprowadzenie w 2016 roku ponad 200 kontroli tzw. planowych. Tematy obejmą główne obszary funkcjonowania państwa, sprawy kluczowe dla obywateli i sytuacji społeczno-gospodarczej kraju.

- W planie pracy NIK na 2016 rok ujęto kontrolę wykonania budżetu państwa w 2015 r. w 109 częściach budżetowych oraz 99 tematów w formie kontroli planowych. Kontrole planowe obejmą tematy obejmujące główne obszary funkcjonowania państwa. Izba będzie także kontynuowała kontrole rozpoczęte w 2015 roku (tzw. kontrole przechodzące) - poinformował prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.

Najwięcej kontroli NIK zaplanowała w działach: administracja publiczna (14 kontroli), zdrowie (13 kontroli), oświata i wychowanie (9 kontroli), środowisko, gospodarka i sprawy wewnętrzne.

Imigranci, bezpieczeństwo wśród tematów kontroli NIK

W I kwartale 2016 r. można spodziewać się m.in. kontroli dopuszczania pojazdów do ruchu drogowego. Funkcjonariusze NIK będą sprawdzać czy starostowie prawidłowo i skutecznie wypełniają funkcje organu dopuszczającego pojazdy do ruchu. W III kwartale 2016 r. NIK weźmie pod lupę kolejowe przewozy regionalne.

Wśród zaplanowanych na 2016 rok kontroli NIK znajdują się też tematy dotyczące polityki imigracyjnej państwa, bezpieczeństwa obiektów infrastruktury krytycznej, cyfryzacji szkół, przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela, przeciwdziałania sprzedaży dopalaczy.

Izba sprawdzi również, jak wygląda opieka nad osobami starszymi w dziennych domach pomocy, oceni przygotowanie i wdrożenie pakietu onkologicznego oraz funkcjonowanie policyjnych izb dziecka.

NIK będzie kontynuować także kontrole międzynarodowe, w tym audyt finansowy Rady Europy i audyt finansowy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).

- Tematy kontroli planowych zostały sformułowane po przeprowadzeniu pogłębionej analizy ryzyka. Przy ich doborze wykorzystano wiedzę i doświadczenia kontrolne NIK, analizowane były też zewnętrzne sygnały dotyczące nieprawidłowości w różnych obszarach funkcjonowania państwa, czy też wskazujące na niedoskonałości lub brak rozwiązań prawnych i systemowych. Podczas opracowywania projektu Planu Pracy NIK na 2016 rok uwzględniono również czynniki makroekonomiczne wpływające na jakość życia obywateli i funkcjonowanie państwa - wyjaśnia Kwiatkowski.

Pełny plan pracy NIK publikujemy w dziale Multimedia

Sugestie tematów kontroli napływały do Izby z Sejmu, Senatu czy Rzecznika Praw Obywatelskich. Pod uwagę wzięto także napływające do Najwyższej Izby Kontroli skargi, zarówno od parlamentarzystów, jak i od obywateli oraz organizacji pozarządowych.

Oprócz kontroli planowych NIK, podobnie jak co roku, przeprowadzi w kilkuset podmiotach również kontrole doraźne, które umożliwiają szybkie reagowanie na występujące problemy. Liczba kontroli doraźnych z reguły niemal dwukrotnie przewyższa liczbę kontroli planowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (9)

 • Magdalena, 2016-03-14 18:03:10

  dziekuje za publikacje kontroli oddziału finansowego sądu rejonowego w Toruniu. dowiedzieliśmy się, że główna księgowa żuchowska, oraz kierownik Bendlin, przez 10 lat dopuściły do stosowania program księgowy FK, który jest nie zgodny z ustawą o rachunkowości. Zastanawiające jest, że przez tak długi ...czas nie komunikowały się ze swoimi pracownikami, żeby dowiedzieć się jak się na nim pracuje, czy progrm jest użyteczny. A może osoby zarządzające nie wiedziały o istnieniu ustawy o rachunkowości...????? w takim razie, czy powinny nadal piastować swoje stanowiska?  rozwiń
 • Kasia, 2016-03-14 17:51:57

  Do ZIMNO I DROGO: zgadzam się, należałoby zmienić cos w normie pn-en 835 jeśli chodzi o podzielniki wyparkowe-podzielnik ma mieć naddatku na caly rok 365 dni a nie na co najmniej 120, jak jest teraz.jedne firmy maja na 120 dni, inne na 220 dni a jeszcze inne na 365 dni. nie ma rownosci. czy naddatek... musi być zawsze w każdym okresie rozliczeniowym?  rozwiń
 • ZIMNO I DROGO, 2016-01-06 08:41:36

  Proszę skontrolować rozliczanie kosztów ogrzewania mieszkań w budynkach wielorodzinnych , w spółdzielniach w Białymstoku. Uważam, że stosowanie tzw.podzielników powinno być ustawowo zakazane, ponieważ, tym sposobem, mieszkańcy są zmuszani do ogrzewania mieszkań z zamkniętymi grzejnikami i dlatego ni...ektórzy są obciążani olbrzymimi dopłatami  rozwiń