PARTNER PORTALU
  • BGK

Platforma z reorganizacją sądów zda się na TK?

  • PAP    9 listopada 2012 - 15:14
Platforma z reorganizacją sądów zda się na TK?

Premier Donald Tusk i minister sprawiedliwości Jarosław Gowin spotkali się w piątek w Sejmie z władzami klubu PO ws. reorganizacji sądów - poinformowała Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Nieoficjalne źródła wskazują, że PO poczeka na orzeczenie TK w sprawie reorganizacji.
"Zgodziliśmy się, że konieczne jest usprawnienie funkcjonowania sądów" - powiedziała Kidawa-Błońska. Z kolei inny z przedstawicieli władz klubu PO przyznał, że z rozstrzygnięciami losów reformy Gowina Platforma poczeka na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie - PO liczy, że zapadnie ono na przełomie roku.

W czwartek Sejm skierował do prac w sejmowej komisji sprawiedliwości obywatelski projekt ustawy, która ma zablokować reorganizację sądów przygotowaną przez Gowina. Obywatelska propozycja wyszczególnia wszystkie istniejące obecnie sądy wraz z ich okręgami. Przedstawiciel komitetu inicjatywy ustawodawczej mec. Wojciech Błaszczyk prezentując projekt, powiedział, że impulsem do jego opracowania stały się zamierzenia resortu sprawiedliwości dotyczące zniesienia niektórych sądów rejonowych.

Czytaj też: Próba blokady reorganizacji sądów

Na mocy podpisanego na początku października przez ministra sprawiedliwości rozporządzenia od 1 stycznia 2013 r. 79 sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych - sąsiednich sądów.

Pomysł tej reformy wywołał sprzeciw wśród samorządowców z miejscowości, w których znajdują się sądy przeznaczone do zniesienia. Krytycy reorganizacji oceniają ponadto, że określanie okręgów sądowych w rozporządzeniu jest niekonstytucyjne. Do TK trafiły już dwa wnioski - grupy posłów PSL i Krajowej Rady Sądownictwa - o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą upoważnienia ministra sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia.

Za dalszymi pracami nad projektem obywatelskim opowiedziała się również Platforma Obywatelska. Robert Kropiwnicki (PO) mówił w czwartkowej debacie, że jego klub opowiada się za dalszymi pracami nad obywatelskim projektem, bo "dobro i efektywność władzy sądowniczej jest ważna dla nas wszystkich". "Do tego należy sprowadzić dyskusję, a nie do tego, czy sąd ma być w tym, czy innym miejscu" - powiedział. Kropiwnicki oświadczył, że zmiany organizacyjne sądów są konieczne, ale dodał, że nie wie, czy według tego, co proponuje Gowin, czy według projektu obywatelskiego.

Z kolei Gowin pytany o stanowisko posłów PO, podkreślił w czwartek na konferencji prasowej, że projekt reorganizacji został publicznie poparty przez premiera. "Jednak oczekiwałbym lojalności w stosunku do rządu i do premiera" - powiedział minister sprawiedliwości. Jego resort przekonuje, że zmiany dotyczące sądów rejonowych mają, w zamierzeniach ministerstwa, służyć lepszemu wykorzystaniu kadry sędziowskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.