PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock: 53 propozycje do budżetu obywatelskiego

  • pt/pap    5 lipca 2015 - 12:06
Płock: 53 propozycje do budżetu obywatelskiego

Płock przeznacza na budżet obywatelski 5 mln złotych - www.plock.eu

Już niemal wszystkie większe miasta mają swój budżet obywatelski. W Płocku mieszkańcy zgłosili do niego 53 projekty.
W czwartej edycji budżetu obywatelskiego Płocka na 2016 r. mieszkańcy tego miasta zgłosili 53 projekty. To mniej niż w ubiegłym roku, gdy projektów było 74. Kwota budżetu pozostała bez zmian - to 5 mln zł. Nowością jest wprowadzony próg poparcia w głosowaniu.

Wśród 53 projektów, jakie zgłoszono w bieżącej odsłonie budżetu obywatelskiego Płocka, 20 dotyczy inwestycji i przedsięwzięć ogólnomiejskich, a 33 osiedlowych - poinformował Hubert Woźniak z płockiego urzędu miasta.

"W przypadku projektów o charakterze ogólnomiejskim dominują pomysły związane z rozbudową lub modernizacją infrastruktury oświatowej, a także drogowo-rowerowej. Jeżeli chodzi o zgłoszone przedsięwzięcia osiedlowe, dotyczą one zwłaszcza zadań obejmujących infrastrukturę rekreacyjno-sportową" - powiedział Woźniak.

Odnosząc się do obecnej, mniejszej niż w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego Płocka, liczby złożonych pomysłów, Woźniak ocenił, że ich liczba jest wystarczająca by dokonać wyboru, którego efektem będą konkretne, nowe inwestycje w mieście. "Ponad 50 zgłoszonych projektów naprawdę może zmienić miasto" - zaznaczył.

Nowością obecnej edycji budżetu obywatelskiego Płocka jest próg poparcia dla zgłaszanych inwestycji w obu kategoriach: dla projektów o charakterze ogólnomiejskim - 50 podpisów mieszkańców, a dla osiedlowych - 25 podpisów. Nowym rozwiązaniem jest też próg poparcia w głosowaniu: za wybrane do zrealizowania uznane zostaną te inwestycje, które otrzymają co najmniej 100 głosów w przypadku zadań ogólnomiejskich i 50 głosów w kategorii projektów osiedlowych.

W głosowaniu nad projektami budżetu obywatelskiego Płocka na 2015 r. udział wzięło niewiele ponad 2 tys. osób.

Od września 2014 r. Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic realizuje projekt „Skontroluj jak działa budżet obywatelski w twojej gminie” finansowany ze środków EOG w ramach Programu Obywatele dla demokracji.

- Dostrzegając fakt jak wiele samorządów decyduje się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego postanowiliśmy wesprzeć urzędy miast i gmin w tych działaniach – mówi Grzegorz Wójkowski – prezes Stowarzyszenia Bona Fides.

- Obserwując sposób ich wdrażania wydaje się, że często powodem ich wprowadzania może być chęć odniesienia korzyści politycznych, a nie rzeczywista potrzeba oddania w ręce obywateli decyzji w ważnych sprawach związanych z dobrem wspólnym. Stąd pomysł na rozpoczęcie monitoringu tych procesów – dodaje.

Obowiązkowy budżet obywatelski

Niedawno premier Ewa Kopacza zapowiedziała, że po wygraniu wyborów będzie chciała wpisać ideę budżetów w obowiązujące prawo. - Budżet obywatelski w każdej gminie. To będzie moja propozycja – mówiła Kopacz.

Dla części obserwatorów deklaracja ta ma tylko i wyłącznie marketingowy charakter. – Mam ambiwalentny stosunek do takiego pomysłu – mówi burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, który wywodzi się z ruchów miejskich, czyli ze środowiska promującego udział obywateli w zarządzaniu samorządami.– Dla mnie to przedwyborczy pomysł, niezbyt przemyślany.

Jego zdaniem budżety to z jednej strony bardzo dobra idea i warto ją promować, ale nie wiemy, czy narzucenie ich odgórnie nie wywoła skutków odwrotnych do zamierzonych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.