Płock: 53 propozycje do budżetu obywatelskiego

Już niemal wszystkie większe miasta mają swój budżet obywatelski. W Płocku mieszkańcy zgłosili do niego 53 projekty.
Płock: 53 propozycje do budżetu obywatelskiego
Płock przeznacza na budżet obywatelski 5 mln złotych - www.plock.eu

W czwartej edycji budżetu obywatelskiego Płocka na 2016 r. mieszkańcy tego miasta zgłosili 53 projekty. To mniej niż w ubiegłym roku, gdy projektów było 74. Kwota budżetu pozostała bez zmian - to 5 mln zł. Nowością jest wprowadzony próg poparcia w głosowaniu.

Wśród 53 projektów, jakie zgłoszono w bieżącej odsłonie budżetu obywatelskiego Płocka, 20 dotyczy inwestycji i przedsięwzięć ogólnomiejskich, a 33 osiedlowych - poinformował Hubert Woźniak z płockiego urzędu miasta.

"W przypadku projektów o charakterze ogólnomiejskim dominują pomysły związane z rozbudową lub modernizacją infrastruktury oświatowej, a także drogowo-rowerowej. Jeżeli chodzi o zgłoszone przedsięwzięcia osiedlowe, dotyczą one zwłaszcza zadań obejmujących infrastrukturę rekreacyjno-sportową" - powiedział Woźniak.

Odnosząc się do obecnej, mniejszej niż w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego Płocka, liczby złożonych pomysłów, Woźniak ocenił, że ich liczba jest wystarczająca by dokonać wyboru, którego efektem będą konkretne, nowe inwestycje w mieście. "Ponad 50 zgłoszonych projektów naprawdę może zmienić miasto" - zaznaczył.

Nowością obecnej edycji budżetu obywatelskiego Płocka jest próg poparcia dla zgłaszanych inwestycji w obu kategoriach: dla projektów o charakterze ogólnomiejskim - 50 podpisów mieszkańców, a dla osiedlowych - 25 podpisów. Nowym rozwiązaniem jest też próg poparcia w głosowaniu: za wybrane do zrealizowania uznane zostaną te inwestycje, które otrzymają co najmniej 100 głosów w przypadku zadań ogólnomiejskich i 50 głosów w kategorii projektów osiedlowych.

W głosowaniu nad projektami budżetu obywatelskiego Płocka na 2015 r. udział wzięło niewiele ponad 2 tys. osób.

Od września 2014 r. Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic realizuje projekt „Skontroluj jak działa budżet obywatelski w twojej gminie” finansowany ze środków EOG w ramach Programu Obywatele dla demokracji.

- Dostrzegając fakt jak wiele samorządów decyduje się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego postanowiliśmy wesprzeć urzędy miast i gmin w tych działaniach – mówi Grzegorz Wójkowski – prezes Stowarzyszenia Bona Fides.

- Obserwując sposób ich wdrażania wydaje się, że często powodem ich wprowadzania może być chęć odniesienia korzyści politycznych, a nie rzeczywista potrzeba oddania w ręce obywateli decyzji w ważnych sprawach związanych z dobrem wspólnym. Stąd pomysł na rozpoczęcie monitoringu tych procesów – dodaje.

Obowiązkowy budżet obywatelski

Niedawno premier Ewa Kopacza zapowiedziała, że po wygraniu wyborów będzie chciała wpisać ideę budżetów w obowiązujące prawo. - Budżet obywatelski w każdej gminie. To będzie moja propozycja – mówiła Kopacz.

Dla części obserwatorów deklaracja ta ma tylko i wyłącznie marketingowy charakter. – Mam ambiwalentny stosunek do takiego pomysłu – mówi burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, który wywodzi się z ruchów miejskich, czyli ze środowiska promującego udział obywateli w zarządzaniu samorządami.– Dla mnie to przedwyborczy pomysł, niezbyt przemyślany.

Jego zdaniem budżety to z jednej strony bardzo dobra idea i warto ją promować, ale nie wiemy, czy narzucenie ich odgórnie nie wywoła skutków odwrotnych do zamierzonych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU