PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock, budżet obywatelski na 2017 r.: Powstaną m.in. park wodny i tężnia

  • PAP/MN    14 października 2016 - 19:47
Płock, budżet obywatelski na 2017 r.: Powstaną m.in. park wodny i tężnia
Łączna kwota obecnej edycji płockiego budżetu obywatelskiego to 5 mln zł. (fot. wikimedia)

• W Płocku (Mazowieckie) powstanie wodny plac zabaw, tężnia solankowa i „Flow Park” do treningów parkour.
• Z kolei tamtejszy Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” otrzyma nowy samochód.
• Wszystko to dzięki kolejnej, piątej już edycji budżetu obywatelskiego.
Podobnie jak rok wcześniej frekwencja w głosowaniu była niewielka - udział wzięły 2982 osoby, czyli 2,94 proc. uprawnionych.

Spośród 22 projektów zakwalifikowanych pod względem formalno-prawnym mieszkańcy Płocka wybrali do realizacji w 2017 r. dwa przedsięwzięcia o charakterze ogólnomiejskim i 10 o charakterze osiedlowym.

Łączna kwota obecnej edycji płockiego budżetu obywatelskiego to 5 mln zł (podobnie jak przed rokiem), z czego 2 mln zł przeznaczono na zadania ogólnomiejskie, a 3 mln zł na zadania osiedlowe wybrane z dwóch list rankingowych - każda z pulą po 1,5 mln zł.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, który w piątek poinformował o wynikach budżetu obywatelskiego na 2017 r. zapowiedział, że będzie on kontynuowany i nie wykluczył, iż jego kwota zostanie w przyszłości zwiększona.

Czytaj też: Kraków: Kontrowersyjny projekt z budżetu zostanie zrealizowany

"Nie mam żadnych wątpliwości, jeśli chodzi o potrzebę budżetu obywatelskiego. Jestem zwolennikiem tego rodzaju konsultacji społecznych, przede wszystkim dlatego, że mieszkańcy miasta mogą się wypowiedzieć, najpierw składając projekty, a potem wskazując te, które chcą żeby były realizowane, które - ich zdaniem - są w Płocku potrzebne" - podkreślił Nowakowski, pytany o zasadność kontynuowania budżetu obywatelskiego przy niewielkiej ostatnio frekwencji w głosowaniu.

"Na pewno nie zrezygnujemy z budżetu obywatelskiego. Jeżeli będzie możliwość, to także postaramy się zwiększyć alokację środków" - dodał prezydent Płocka.

W budżecie obywatelskim na 2017 r. w sumie zgłoszono tam 46 pomysłów, w tym 16 projektów o charakterze ogólnomiejskim i 30 projektów osiedlowych. Ostatecznie kwalifikację formalno-prawną przeszło sześć zadań ogólnomiejskich i 16 osiedlowych, a dwa projekty ogólnomiejskie wycofano przez autorów.

Spośród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów, bo 736 zyskała budowa - w jednym z płockich parków - wodnego placu zabaw z niecką o powierzchni ok. 300 metrów kw. i infrastrukturą, w tym urządzeniami i zabawkami wodnymi oraz przebieralniami za 1 mln 240 tys. zł. Na drugim miejscu, z 682 głosami, znalazł się zakup nowego samochodu osobowo-dostawczego za 180 tys. zł dla Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka", najstarszego tego typu w Polsce, obchodzącego właśnie jubileusz 70. lat istnienia.

W ramach projektów osiedlowych w głosowaniu wybrano m.in. budowę "Flow Park", czyli obiektu o powierzchni ok. 395 metrów kw. do treningów parkour, street workout i cross fit za ponad 412 tys. zł oraz budowę tężni solankowej wraz z aleją spacerową w pobliżu szpitala wojewódzkiego za 400 tys. zł.

Czytaj też: Zielona Góra: Ruszył nabór wniosków do budżetu obywatelskiego×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.