PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock, budżet obywatelski: nowa formuła ma zachęcić mieszkańców

  • PAP/MN    29 czerwca 2016 - 15:26
Płock, budżet obywatelski: nowa formuła ma zachęcić mieszkańców

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (fot. plock.eu)

• Ruszył budżet obywatelski Płocka w zmienionej formule.
• Zwiększono wartość inwestycji dla jednego osiedla i wprowadzono listy rankingowe decydujące o wyborze tego typu zadań.
• Nowości mają zachęcić mieszkańców do udziału w piątej edycji projektu.
Wśród nowych rozwiązań będzie też dodatkowa możliwość zgłaszania inwestycji, w tym także ogólnomiejskich, poprzez miejską platformę internetową.

Łączna kwota na realizację płockiego budżetu obywatelskiego na 2017 r., podobnie jak poprzednio, to 5 mln zł, z czego 2 mln przeznaczone zostaną na zadania ogólnomiejskie, a 3 mln zł na zadania osiedlowe wybrane z dwóch list rankingowych - każda będzie miała pulę środków po 1 mln 500 tys. zł.

"Projekty w ramach budżetu obywatelskiego nie są może tak spektakularne i kosztowne, ale na pewno są bardzo istotne z punktu widzenia mieszkańców miasta. Stąd chcemy udoskonalać jego formułę" - powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, prezentując w środę (29 czerwca) założenia nowej edycji przedsięwzięcia.

Większa pula pobudzi frekwencję i kreatywność? 

Jak zaznaczył prezydent, opierając się na doświadczeniach z poprzednich edycji płockiego budżetu obywatelskiego, tym razem zwiększono pulę przypadającą na pojedyncze zadanie osiedlowe z 200 do 500 tys. zł, by w ten sposób dać szansę na realizację projektów o większej skali i najlepiej przygotowanych.

"Nie mówimy obecnie, że na każdym osiedlu musi powstać inwestycja. Wcześniej zdarzało się, że na niektórych osiedlach zainteresowanie było nieduże, a i tak wybrane w głosowaniu zadanie było realizowane. Teraz mówimy tak: chcemy realizować projekty osiedlowe, ale rzeczywiście dobrze przygotowane, które będą miały duże poparcie społeczne. Stąd zwiększona pula środków. Chcemy dać szansę na realizację projektów trochę większych" - podkreślił Nowakowski.

Listy rankingowe uporządkują procedury 

Dodał, iż nowością będą dwie listy rankingowe, które powstaną przy sumowaniu głosów w przypadku projektów osiedlowych. Pierwsza lista zawierała będzie procentowy stosunek głosów uzyskanych przez dany projekt do liczby mieszkańców danego osiedla, natomiast druga lista będzie wykazem bezwzględnej liczby głosów oddanych na poszczególne projekty w tej kategorii.

Ostateczny wybór projektów osiedlowych uzależniony będzie od uzyskania najlepszego wyniku, przy minimum 50 głosach na jedno zadanie, w ramach poszczególnych list rankingowych, aż do wyczerpania puli ich środków, przy czym priorytetowy będzie wynik z listy pierwszej.

"W przypadku projektów osiedlowych chcemy wprowadzić pewnego rodzaju rywalizację, by zainteresowanie tą kategorią inwestycji było większe. Nie chcemy dyskryminować osiedli o mniejszej liczbie mieszkańców. Stąd lista z procentowym stosunkiem głosów. Jednocześnie chcemy, by jak największa liczba osób wzięła udział w głosowaniu" - dodał prezydent Płocka.

Projekty można zgłaszać do połowy sierpnia

Nowakowski zaznaczył, że w przypadku projektów ogólnomiejskich sposób ich wyboru nie zmieni się i nadal decydująca będzie wyłącznie największa liczba oddanych głosów, która nie może być jednak mniejsza niż 100.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.