PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock chce wyemitować ponad 86,8 mln zł obligacji

  • PAP    21 listopada 2013 - 20:05
Płock chce wyemitować ponad 86,8 mln zł obligacji

Do końca tego roku Płock (Mazowieckie) zamierza wyemitować obligacje miejskie na łączną kwotę ponad 86,8 mln zł. Oferta ma być skierowana do inwestorów indywidualnych. Planowany termin wykupu obligacji przypadnie na lata 2021-25.
Celem emisji jest spłata kredytów.

Jak poinformował w czwartek płocki Urząd Miasta, ostateczna decyzja w sprawie przeprowadzenia emisji obligacji zależeć będzie od stanowiska radnych miasta, którzy w tej sprawie będą obradować 26 listopada.

Według projektu emisja obligacji w 2013 r. "pozwoli zoptymalizować zadłużenie miasta i spowoduje, że obsługa zaciągniętych wcześniej zobowiązań stanie się tańsza, przez co wzrosną możliwości inwestycyjne budżetu Płocka".

Czytaj też: Ile samorządy wyemitowały obligacji?

"Celem emisji jest spłata sześciu kredytów bankowych, zaciągniętych przez gminę Płock w latach 2008-12. Zamiana kredytów bankowych na środki uzyskane z emisji obligacji gminnych niesie dużą korzyść finansową dla samorządu, niższe oprocentowanie uzyskanej pożyczki. A co za tym idzie zmniejsza środki, które corocznie trzeba przeznaczyć na obsługę długu miasta" - wyjaśnił w komunikacie płocki Urząd Miasta.

Projekt zakłada emisję 86 tys. 850 obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł każda wartych w sumie 86 mln 850 tys. zł. "Emisja ta ma nastąpić w 2013 r. Wykupienie poszczególnych serii tych papierów będzie miało miejsce w latach 2021-25" - podał płocki Urząd Miasta.

Płock był pierwszym w kraju miastem, które po 1945 roku wyemitowało obligacje. Emisja tych papierów miała miejsce w 1993 r., a uzyskane wtedy środki - ponad 820 mln ówczesnych złotych (przed denominacją) - posłużyły m.in. do sfinansowania budowy nowoczesnej stacji uzdatniania wody.

W latach następnych Płock przeprowadził jeszcze trzy emisje obligacji, ostatnią w 2010 r. o wartości 80 mln zł. Pozyskane wówczas wpływy przeznaczono na pokrycie planowanego deficytu budżetu miasta oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.