PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock: w budżecie obywatelskim m.in. wodny plac zabaw i tężnia solankowa

  • PAP/MN    7 września 2016 - 16:39
Płock: w budżecie obywatelskim m.in. wodny plac zabaw i tężnia solankowa
Rynek w Płocku (fot. wikicommons)

• Wyłoniono 22. projekty zakwalifikowane do głosowania w ramach obecnej, piątej edycji budżetu obywatelskiego Płocka.
• Wodny plac zabaw, turniej gier elektronicznych, a także "Flow Park" do treningów parkour i tężnia solankowa - to niektóre z nich.
• Łączna kwota na realizację płockiego budżetu obywatelskiego na 2017 rok to 5 mln zł.
W sumie zgłoszono tam 46 pomysłów, w tym 16 projektów o charakterze ogólnomiejskim i 30 projektów osiedlowych. Ostatecznie kwalifikację formalno-prawną przeszło 6 zadań ogólnomiejskich i 16 osiedlowych, natomiast 2 projekty ogólnomiejskie zostały wycofane przez autorów.

"Powody odrzucenia zgłoszonych projektów podczas ich weryfikacji formalno-prawnej były różne. Cześć z nich dotyczyła gruntów, które nie są własnością gminy lub których przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego jest inne. Część zadań przekraczała z kolei wyznaczony limit kwoty na ich realizację" - powiedziała Alicja Boczkowska z płockiego Urzędu Miasta.

Wśród projektów ogólnomiejskich do głosowania zakwalifikowały się m.in.: budowa w jednym z płockich parków wodnego placu zabaw z niecką o powierzchni ok. 300 metrów kw. i infrastrukturą, w tym urządzeniami i zabawkami wodnymi oraz przebieralniami za 1 mln 240 tys. zł, a także organizacja w hali widowiskowo-sportowej Orlen Arena turnieju gier elektronicznych z nagrodami "Płock Electronic Game Arena", w tym z udziałem ekip zagranicznych i pokazem zmagań na telebimie za 700 tys. zł.

W ramach projektów osiedlowych kwalifikacje przeszły m.in. "Flow Park", czyli budowa obiektu o powierzchni ok. 395 metrów kw. do treningów parkour, street workout i cross fit za ponad 412 tys. zł oraz budowa tężni solankowej wraz z aleją spacerową w pobliżu szpitala wojewódzkiego za 400 tys. zł.

Czytaj też: Ciechanów. W budżecie obywatelskim plac psich zabaw i książkomaty

Projekty zgłaszane do obecnej edycji budżetu obywatelskiego Płocka musiały zyskać poparcie mieszkańców miasta: w przypadku inwestycji o charakterze ogólnomiejskim autor pomysłu musiał zabrać 30 podpisów, a 15 w przypadku zadań o charakterze osiedlowym. To nowe, niższe progi, gdyż rok wcześniej dla projektów ogólnomiejskich wymagana była liczba 50 podpisów poparcia, a dla osiedlowych 25.

Głosowanie nad 22. zakwalifikowanymi ostatecznie projektami rozpocznie się 17 września i potrwa do 2 października w wyznaczonych punktach w mieście, bądź poprzez platformę internetową lub smsy. Głosować, podobnie jak to było przy zgłaszaniu projektów, będzie mógł każdy mieszkaniec miasta, który ukończył w wyznaczonym terminie 16 lat. Będzie można oddać dwa głosy: jeden na projekt ogólnomiejski i jeden na projekt osiedlowy. Ogłoszenie wyników nastąpi do 16 października.

Łączna kwota na realizację płockiego budżetu obywatelskiego na 2017 r., podobnie jak poprzednio, to 5 mln zł, z czego 2 mln przeznaczone zostaną na zadania ogólnomiejskie, a 3 mln zł na zadania osiedlowe wybrane z dwóch list rankingowych - każda będzie miała pulę środków po 1 mln 500 tys. zł. Pierwsza lista zawierała będzie procentowy stosunek głosów uzyskanych przez dany projekt do liczby mieszkańców danego osiedla, natomiast druga lista będzie wykazem bezwzględnej liczby głosów oddanych na poszczególne projekty w tej kategorii.

Czytaj też: W Szczecinie można składać wnioski do budżetu obywatelskiego×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.