PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock wyemituje obligacje warte ponad 86 mln zł

  • PAP    29 listopada 2013 - 11:00
Płock wyemituje obligacje warte ponad 86 mln zł

Radni Płocka przyjęli ostatecznie, w drugim głosowaniu, projekt uchwały o emisji obligacji miejskich na łączną kwotę ponad 86,8 mln zł. Celem emisji ma być spłata kredytów - poinformował płocki Urząd Miasta.
Emisja obligacji, skierowana do inwestorów indywidualnych, ma nastąpić jeszcze w 2013 r. Planowany termin wykupu tych papierów określono na lata 2021-25. Uzyskane z emisji obligacji środki mają posłużyć do spłaty sześciu kredytów bankowych, zaciągniętych przez gminę Płock w latach 2008-12.

Radni przyjęli projekt uchwały o emisji obligacji w drugim głosowaniu. Za przyjęciem projektu było 16 radnych, siedmiu było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej, we wtorek, uchwała nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Według prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego decyzja radnych o emisji obligacji "odnosi się nie do działań podejmowanych w tym czy przyszłym roku, ale daje miastu szansę na rozwój w dalszej perspektywie".

Wcześniej Urząd Miasta Płock informował, że emisja obligacji w 2013 r. "pozwoli zoptymalizować zadłużenie miasta i spowoduje, że obsługa zaciągniętych wcześniej zobowiązań stanie się tańsza, przez co wzrosną możliwości inwestycyjne budżetu Płocka".

Projekt zakłada emisję 86 tys. 850 obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł każda, wartych w sumie 86 mln 850 tys. zł.

Płock był pierwszym w kraju miastem, które po 1945 roku wyemitowało obligacje. Emisja tych papierów miała miejsce w 1993 r., a uzyskane wtedy środki posłużyły m.in. do sfinansowania budowy nowoczesnej stacji uzdatniania wody.

W latach następnych Płock przeprowadził jeszcze trzy emisje obligacji, ostatnią w 2010 r. o wartości 80 mln zł. Pozyskane wówczas wpływy przeznaczono na pokrycie planowanego deficytu budżetu miasta oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: