PARTNER PORTALU
  • BGK

PO krytykuje PiS za głosowanie ws. zamówień

  • PAP    15 października 2013 - 14:18

Politycy PO skrytykowali we wtorek PiS za głosowanie przeciwko noweli ustawy o zamówieniach publicznych dotyczącej m.in. płatności dla podwykonawców. Platforma podkreśla, że beneficjentami ustawy są przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa.
"Pytamy, czy PiS głosowało przeciwko interesowi małych i średnich firm, czy po prostu przeciwko PO, kierując się zacofaną metodą negacji władz? Zastanawiamy się, jakie idee przyświecają PiS? Czy strategią tej partii jest tylko fundamentalna negacja PO?" - pytał na konferencji prasowej poseł PO Adam Szejnfeld.

Inny polityk PO Andrzej Halicki powiedział, że nowela nie była kontrowersyjna, a jej beneficjentami są przede wszystkim przedsiębiorcy. "Kiedy wydawałoby się, że wszyscy powinni być za, to PiS jest przeciw" - powiedział Halicki.

Czytaj też: Zamówienia publiczne a sytuacja kryzysowa

Według rządu podstawowym celem nowelizacji ustawy jest uregulowanie w sposób kompleksowy kwestii podwykonawstwa w zamówieniach publicznych, co do zapewnienia podwykonawcom terminowej zapłaty należnego im wynagrodzenia, zapewnienia wyboru wykonawców mających odpowiedni potencjał oraz ograniczeniu ryzyka sporów przy realizacji zadań publicznych.

Na mocy przyjętych przepisów wykonawca odpowiada bezpośrednio przed zamawiającym za wypełnianie swych zobowiązań w stosunku do podwykonawców. Niewywiązywanie się z tych zobowiązań może dać podstawę do nałożenia na wykonawcę sankcji. Dodatkowo brak dowodów zapłaty należnego podwykonawcom wynagrodzenia spowoduje wstrzymanie wynagrodzenia należnego wykonawcy lub kolejnej zaliczki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • stan, 2013-10-16 12:14:49

    Ponieważ informacja nie zawiera uzasadnienia soprzeciwu PiS to załóżmy, że w naszej praktyce parlamentarnej możliwy również tekst: ..... Pytamy, czy PO głosowało przeciwko interesowi małych i średnich firm, czy po prostu przeciwko PiS, kierując się zacofaną metodą negacji każdej nawet słusznej inic...jatywy ustawodawczej opozycji? Zastanawiamy się, jakie idee przyświecają PO? Czy strategią tej partii jest tylko fundamentalna negacja opozycji tzn. PiS?"  rozwiń