PARTNER PORTALU
  • BGK

PO ma własny projekt ustawy o ogródkach

  • PAP    16 kwietnia 2013 - 15:18
PO ma własny projekt ustawy o ogródkach

Obywatelski projekt ustawy w sprawie ogrodów działkowych zawiera zapisy niezgodne z konstytucją - ocenia PO. Platforma przygotowała własny projekt ustawy, który - jak przekonuje - chroni działkowców.
W połowie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Zakwestionował m.in. przepisy określające przywileje Polskiego Związku Działkowców (PZD).

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu ma się odbyć pierwsze czytanie aż czterech projektów (trzech poselskich - PO, SDL i SP - oraz obywatelskiego) dotyczących ogrodów działkowych.

Czytaj też: Nie koniec batalii o ogrody działkowe

Projekt PO zakłada likwidację PZD i rozdysponowanie mienia tej organizacji pomiędzy Skarb Państwa a gminy. Grunty, budynki i urządzenia znajdujące się w granicach ogrodu, niezbędne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania ogrodu działkowego i przeznaczone do wspólnego korzystania przez działkowców, mają - według propozycji PO - stać się mieniem właściciela gruntu.

Wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła we wtorek, że TK "zmiażdżył poprzednią ustawę". "Chcemy, aby nowe prawo dotyczące ogrodów działkowych było całkowicie zgodne z konstytucją, a co najważniejsze, żeby ogródki działkowe naprawdę należały do działkowców" - powiedziała na konferencji prasowej.

Stanisław Huskowski (PO), który pracował nad projektem Platformy, przekonywał, że projekt ten zapewnia bezpieczeństwo działkowcom, gwarantując im możliwie wiele praw. "Nie do utrzymania jest sytuacja, kiedy monopolista zarządza sprawami ogrodów działkowych w Polsce" - przekonywał Huskowski, odnosząc się do PZD.

Jak mówił, ochrona działkowców przejawia się m.in. w zapisie projektu, który zobowiązuje gminy (czyli właściciela gruntu) do podpisania umowy bezterminowej ze stowarzyszeniami powoływanymi przez działkowców. Stowarzyszenie z kolei będzie miało obowiązek podpisać umowy ze wszystkimi osobami, które będą działkowcami w dniu wejścia w życie ustawy.

Huskowski podkreślił też, że nowa ustawa nie obciąży działkowców dodatkowymi kosztami: będą oni płacić gminie około 30 zł rocznie za użytkowanie gruntu. "To jest tyle samo, ile dzisiaj (działkowiec) płaci PZD na (...) na utrzymanie administracji. Gmina nie będzie mogła pobierać od działkowca żadnych więcej pożytków od działkowca z tytułu użytkowania ziemi, domu działkowca i całej infrastruktury" - ocenił polityk PO.

PO przekonuje, że projekt obywatelski jedynie pozornie "daje trochę więcej działkowcom". "Zawiera jednak rozwiązania niekonstytucyjne. Jesteśmy realistami, po co łudzić działkowców? Projekt PO jest na pewno zgodny z konstytucją, a do projektu obywatelskiego krytyczne opinie wydał Sąd Najwyższy i Prokuratoria Generalna" - powiedział Huskowski.

Według propozycji obywatelskiej każdy ogród działkowy będzie mógł się wydzielić w samodzielne stowarzyszenie i nie musi należeć ani do regionalnego, ani do krajowego związku. Natomiast Stowarzyszenie Krajowe przejmie wszystkie prawa, szczególnie do gruntów, które obecnie są w posiadaniu Polskiego Związku Działkowców.

Stowarzyszenia, które powstaną, po zarejestrowaniu przejmą wszystkie prawa do ogrodu działkowego - do gruntu, do majątku, jak również do konta, na którym gromadzone są środki. W projekcie zapisane jest także, że działkowiec nie musi być członkiem związku czy stowarzyszenia, aby zachować prawa do działki.×
KOMENTARZE (2)

  • Komunista-Działkowiec, 2013-04-17 11:54:26

    Dlaczego Po po raz kolejny kłamie.Podaje przykład Rudy Sląskiej gdzie za tereny zajęte pod ogródki rekreacyjne do U.M płaci się 40 gr za metr(do PZDz-19 groszy za metr), opłaty za altany zbudowane zgodnie z przepisami to kolejne6.94 zł za metr.Po wejściu ustawy dlaczego obecny działkowiec z PZDz ma ...płacić mniej-czyli wyjdzie więcej.Dość obłudy panie pośle ja rozumiem ,że działkowcy to starsi ludzie ale liczyć umieja.To proponuje policzyć ile wasza Obywatelska Partia straci głosów w następnych wyborach,przecież wszystkim działkowcom dowodów nie schowacie.  rozwiń
  • Mazurka, 2013-04-17 11:13:16

    Jako działkowca interesuje mnie jedynie uwłaszczenie całkowite działkowców ,bo wtedy będzie to zgodne z zasadami demokracji, wszelkie inne konfiguracje prowadzą do likwidacji Ogrodów Działkowych!