PARTNER PORTALU
  • BGK

PO o ustawie o zgromadzeniach: to centralizacja uprawnień

  • parlamentary.pl    30 listopada 2016 - 10:50
PO o ustawie o zgromadzeniach: to centralizacja uprawnień
Zdaniem PiS zmiana ustawy ma zwiększyć bezpieczeństwo (fot.um.warszawa.pl)

• Po nocnej debacie o ustawie o zgromadzeniach posłowie PO zapowiedzieli, że będą wnosić o odrzucenie tej propozycji.
• Zdaniem PO propozycje PiS godzą w konstytucyjną wolność zgromadzeń, którą też gwarantuje Europejska Konwencja Praw Człowieka.
• Wedle ustawy procedowanej w Sejmie cześć decyzji o zgromadzeniach ma przejąć od samorządu wojewoda.
W Sejmie, po nocnych (29 na 30 listopada) obradach nad ustawą o zgromadzeniach, niezadowolenie z nowelizacji wyrażali Jan Grabiec i Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. Fakt procedowania ustawy w nocy zbulwersował posłów.

Andrzej Halicki następnie przytoczył opinie posłów PiS sprzed dwóch lat, które miały być dowodem na przychylność PiS do obecnego stanu prawnego tej ustawy. -  W zeszłym roku, kiedy jako minister cyfryzacji, odpowiadałem za ustawę o zgromadzeniach zadowoleni byli wszyscy: organizacje pozarządowe, ale także ówczesna opozycja (PiS). "Tylko uzurpatorska władza boi się obywateli. Wolni obywatele to postrach dyktatu." przytoczył następnie słowa Krzysztofa Szczerskiego (PiS, obecnie Kancelaria Prezydenta).

Poseł podkreślał, że stan prawny obecnie obowiązujący w Polsce cieszył się dobrą opinią Rady Europy i Trybunału konstytucyjnego.

- Zalety, które wówczas wymieniano, dzisiaj dla obecnej władzy są złe - kontynuował Halicki. - Spontaniczne zgromadzenia są z ustawy "wykasowywane", a decyzje podejmować ma nie organ samorządu, a rząd - przypominał Halicki.

Wedle ustawy procedowanej w Sejmie cześć decyzji o zgromadzeniach ma przejąć wojewoda. - To skandal - powiedział poseł PO.

Więcej na parlamentarny.pl

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.