PARTNER PORTALU
  • BGK

PO popiera weto ws. sądów. Inne kluby przeciw

  • PAP    26 czerwca 2013 - 17:31
PO popiera weto ws. sądów. Inne kluby przeciw

Szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że SP będzie za odrzuceniem weta prezydenta do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych. Jego zdaniem Bronisław Komorowski - wetując ustawę - pokazał, że jest "prezydentem partii rządzącej".
ZAKTUALIZOWANA: "Będziemy za odrzuceniem weta. Konsekwentnie wspieraliśmy projekt obywatelski" - powiedział Mularczyk w środę.

Jak wyjaśnił, reforma b. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina była incydentalną próbą "niezbyt dobrze przemyślanych zmian".

"Zlikwidowano kilkadziesiąt sądów, dlatego że są małe, ale to w żaden sposób nie spowoduje usprawnienia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości" - ocenił.

Zdaniem polityka SP Bronisław Komorowski - wetując w środę obywatelską ustawę, która miała przywrócić 79 sądów zniesionych na mocy tzw. reformy Gowina - pokazał, że jest "prezydentem partii rządzącej".

"Chce być lojalny wobec Platformy, a nie tych osób, które się podpisały pod projektem obywatelskim" - mówił Mularczyk.

Komorowski skierował jednocześnie do Sejmu własny projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, pozwalający ministrowi sprawiedliwości na tworzenie lub znoszenie sądów rejonowych na podstawie obiektywnych kryteriów.

Według prezydenckiej propozycji sąd rejonowy mógłby być tworzony dla obszaru jednej, lub większej liczby gmin, zamieszkałych przez co najmniej 60 tys. mieszkańców, jeżeli łączna liczba spraw cywilnych, karnych i nieletnich wpływających do sądu rejonowego z obszaru gminy lub kilku gmin, wynosi co najmniej 7 tys. w ciągu roku kalendarzowego.

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

Szef klubu PO Rafał Grupiński zapowiedział, że Platforma w Sejmie będzie głosować za utrzymaniem prezydenckiego weta do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych. Ocenił, że uda się zbudować porozumienie z PSL dotyczące kryteriów powoływania i znoszenia sądów rejonowych.

"Nie dziwię się wetu pana prezydenta, będziemy oczywiście to weto wspierać jako klub parlamentarny" - powiedział w środę Grupiński dziennikarzom w Sejmie.

Z kolei koalicyjne PSL zapowiedziało głosowania za odrzuceniem prezydenckiego weta.

Grupiński dopytany, czy rozmawiał na ten temat z szefem klubu PSL Janem Burym, potwierdził.

"Rozumiem, że PSL chce do końca bronić inicjatywy obywatelskiej, której klub ten był promotorem w parlamencie. Natomiast jednocześnie klub PSL jest wdzięczny prezydentowi, że wykazał inicjatywę co do tego, aby wprowadzić obiektywne kryteria powoływania i znoszenia sądów rejonowych" - powiedział szef klubu PO.

Pytany, czy liczy na to, że PSL poprze prezydencki projekt, Grupiński powiedział: "Jestem przekonany, że jeśli obronimy weto pana prezydenta - a jestem pewien, że tak będzie - wtedy będziemy spokojnie mogli zbudować porozumienie z PSL co do obiektywnych kryteriów powoływania i znoszenia sądów rejonowych jakie zaproponował pan prezydent".

Prezydent zawetował w środę obywatelską ustawę, która miała przywrócić 79 sądów zniesionych w wyniku reorganizacji na mocy tzw. reformy Gowina.

Komorowski skierował jednocześnie do Sejmu własny projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, pozwalający ministrowi sprawiedliwości na tworzenie lub znoszenie sądów rejonowych na podstawie obiektywnych kryteriów.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Wyborca, 2013-06-25 19:38:13

    Tatuś narodu z propozycją szlachetną wychodzi i oto chodzi,że zwaśnionych mądrością pogodzi. Tak myślałem i takiej taktyki się spodziewałem, bo to pijar serca dobrego w/g planu ustalonego.