PARTNER PORTALU
 • BGK

PO: propozycja PiS uderzy w samorządy. To 9 mld zł straty

 • bad/PAP    26 sierpnia 2015 - 20:00
PO: propozycja PiS uderzy w samorządy. To 9 mld zł straty
PO przestrzega samorządowców przed pomysłem PiS. Fot. pixabay

Propozycja PiS podniesienia kwoty wolnej od podatku, będzie ciosem w samorządy. Może je kosztować nawet 9 mld złotych – uważa PO.
- PiS chce realizować swoje obietnice wyborcze kosztem samorządów, obciążając ich budżet – ocenia rzeczniczka sztabu PO Joanna Mucha.

Jej zdaniem proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zwiększenie kwoty wolnej od podatku o 5 tysięcy (z obecnych 3 tys. do 8 tys. zł) oznaczałaby ubytek w budżetach samorządów polskich na poziomie ok. 9 mld złotych.

- PiS nie mówi, skąd zabierze pieniądze, żeby tę dziurę w budżetach samorządów załatać. W związku z tym zwracamy się do PiS o to, żeby przedstawił swoje wyliczenia dotyczące tego, w jaki sposób realizacja ich obietnic wyborczych wpłynie na stan budżetów samorządów polskich, w jaki sposób będzie chciał PiS uzupełnić tę lukę w budżetach samorządów - mówi Mucha.

Posłanka PO przestrzega, że mniejsze wpływy do budżetu samorządów to nic innego jak rezygnacja z części zaplanowanych inwestycji. - W naszym przekonaniu, taki postulat i taka zapowiedź wyborcza PiS to jest pierwszy krok do ubezwłasnowolnienia samorządów. W naszym przekonaniu jest to sytuacja bardzo niebezpieczna i chcemy wszystkich samorządowców w Polsce ostrzec przed tym, że realizacja obietnic wyborczych PiS odbędzie kosztem państwa budżetu - ocenia rzeczniczka kampanii PO.

Samorządowcy: będziemy musieli zrezygnować z inwestycji

Obawy PO potwierdzają niektórzy samorządowcy. Burmistrz 40-tysięcznego Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski zauważa, że dla jego miasta podniesienie o 5 tys. kwoty wolnej od podatku będzie oznaczało stratę ok. 7,5 mln złotych.

- To jest trzy czwarte środków, które my możemy przeznaczać rokrocznie na inwestycje. To jest kwota, która pozwala np. wybudować nowe, średniej wielkości przedszkole, wybudować halę sportową w szkole - podkreśla Jakubowski.

Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka (ok. 120 tys. mieszkańców) szacuje, że w przypadku jego miasta strata z tytułu podniesienia kwoty wolnej od podatku to kilkadziesiąt milionów złotych. Jak dowodzi, taka strata przełoży się również na jakość życia jego mieszkańców.

- Dlatego dla nas, samorządowców, tak ważne jest to, by dochody samorządów pozostały na stabilnym poziomie, były przewidywalne. Obcięcie ich w tak drastyczny sposób może oznaczać dla wielu samorządów ogromne problemy, żeby nie powiedzieć - katastrofę – ocenia Nowakowski.

PiS: nasze wyliczenia są precyzyjne

Ale Elżbieta Witek zapewnia, że PiS ma dokładne wyliczenia dotyczące kosztów podniesienia kwoty wolnej od podatku. - Pracowaliśmy nad tym z ekspertami, mamy to przeanalizowane, policzone. Jeśli Platforma mówi, że się nie da, to my mówimy, że się da - podkreśla posłanka PiS i przypomina, że złożenie projektu ws. podwyżki kwoty wolnej od podatku zapowiedział tuż po majowych wyborach prezydent Andrzej Duda.

- Poczekajmy aż ten projekt wpłynie do Sejmu, wówczas odbędzie się szczegółowa dyskusja nad nim w Sejmie - zaznaczyła Witek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (13)

 • Libertas, 2015-08-27 16:51:00

  Mucha ty jesteś typowym pasożytem , jak wszyscy POpaprańcy . Kiedyś Popierałem tych durniów i na nich głosowałem , Ale dosyć już tej sitwy nieudaczników ! Samorządy Powiatowe i gminne to Fikcja tam rządzą klany partyjne i rodzinne . Polska nie rozwija inwestycji lokalnych tylko je przejada ! Szydło ..., Gowin i Ziobro dadzą rade , i zrobią dobrą robotę , o ile będą zgodnie rządzić ! I pomogą Polsce B , bo Wrocław poszedł do przodu , lepiej niż stolica , dzięki niemieckim pieniądzom .  rozwiń
 • Hundertbaine, 2015-08-27 14:36:24

  Przez osiem lat jak wynika z odłsuchu taśm "wszystko mieli w d... i palili lulki" za kolosalne wynagrodzenia - a teraz nagle martwią się o dochody gmin... HiPOkryzja sięga do szczytu kamieni kupy...
 • po co dawać i zabierać, 2015-08-27 14:02:13

  Po co pobierać podatek od osób zarabiających do 10 tys rocznie?. Większość z nich i tak ustawia się w kolejkach do samorządów gminnych po różnego rodzaju zapomogi, tylko po to by zapewnić elementarne potrzeby swoich rodzin!. Wróciła RP feudalna!.