PARTNER PORTALU
  • BGK

Po raz pierwszy gmina skarży się Komisji Europejskiej na nasze państwo

  • em/dziennikpolski24.pl    5 lutego 2015 - 18:33
Po raz pierwszy gmina skarży się Komisji Europejskiej na nasze państwo

Fot. sxc.hu

Podkrakowska gmina Zabierzów, jako pierwsza w kraju, złożyła skargę na Polskę do Komisji Europejskiej. Chodzi o nielegalną pomoc publiczną.
Porty lotnicze nie muszą płacić podatku od terenów takich jak pasy startowe czy terminale pasażerskie. Na tym tracą samorządy.

Zdaniem przedstawicieli gminy Zabierzów zwolnienie lotnisk z podatku od nieruchomości to nielegalna pomoc publiczna, bo niezatwierdzona przez Brukselę.

Samorząd traci na tym kilka milionów złotych rocznie, a w ciągu ostatnich 7 lat uzbierałoby się z tego tytułu nawet 50 mln zł. Tyle wpłynęłoby do gminnej kasy, gdyby Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice płacił podatek za wszystkie swoje nieruchomości - wylicza dziennikpolski24.pl.

Zabierzów nie jest odosobnionym przypadkiem. Sytuacja wygląda podobne w innych gminach, które mają na swoim terenie porty lotnicze. Dlaczego nie decydują się na złożenie skargi? Boją się, że lotniska mogłyby wtedy upaść a ich działalność jest dla tych gmin korzystna.

Na rozpatrzenie skargi pozostanie nam jeszcze poczekać, nawet kilka lat.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • chory na raka nerki, 2015-02-08 12:08:46

    Z tą upadłością lotnisk, to tylko strachy na lachy p-ko gminom. Kto to widział aby takie spółki i spółeczki jak lotniska, nie płaciły podatków od nieruchomości. Obywatele - mieszkańcy gmin, muszą płacić za każdy centymetr kwadratowy a lotniska od skarbu państwa otrzymują wielomilionowe prezenty. Na ...zasadach jakiego prawa ? Dżungli ? Gmina Zabierzów działa prawidłowo, że się skarży. Może wtedy znajdą się pieniądze choćby na likwidowane szkoły i biblioteki wiejskie. Paranoja i korupcja w Warszawie.  rozwiń
  • janUJ, 2015-02-06 08:51:16

    Gdyby mózgi czy wątroby niektórych.....mogły sie skarżyć na organizmy.Zabierzów miałby palmę pierwszeństwaNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: