PARTNER PORTALU
  • BGK

PO: więcej władzy w ręce mieszkańców na poziomie samorządów

  • bad/PAP    13 września 2015 - 11:29

Przekazanie większej władzy w ręce mieszkańców na poziomie samorządów zapowiedziała na konwencji programowej PO w Poznaniu prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Propozycje dotyczą m.in. budżetów obywatelskich, jednomandatowych okręgów wyborczych i decentralizacji.
Prezydent Łodzi zaprezentowała podczas konwencji część programu wyborczego partii, związaną ze sprawami samorządowymi, społecznymi oraz z rewitalizacją miast. "Nadszedł czas na zmiany, które oddadzą więcej władzy w ręce naszych mieszkańców" - mówiła Zdanowska.

Zapowiedziała "wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do rad miejskich we wszystkich miastach na prawach powiatu". "Chcemy tym samym zwiększyć szanse lokalnych liderów, tak żeby radny był rzeczywistym reprezentantem swojego środowiska, swojej społeczności, swojej najbliższej okolicy" - powiedziała.

Zdanowska przedstawiła też pomysł, aby w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych finansować również ścieżki rowerowe i infrastrukturę rowerową.

Wsparcie dla miast w zakresie budowy mieszkań socjalnych

Platforma zamierza zająć się problemem mieszkań dla potrzebujących. "Miasta z trudem radzą sobie w zakresie dostarczenia mieszkań dla osób w potrzebie. Dlatego też przeznaczymy kilkaset milionów złotych na fundusz municypalny, przeznaczony na ten cel; żeby to miasta mogły wybudować dla potrzebujących określoną infrastrukturę komunalną" - mówiła prezydent Łodzi.

Pomysłem na zrównoważony rozwój ma być decentralizacja. "Chcemy zrównoważonego rozwoju. Żeby tak się stało potrzebna jest decentralizacja urzędów państwowych i rządowych. Wierzę, że niedługo tak się stanie, że większość tych urzędów - przynajmniej tych nowo powołanych - będzie lokowana w różnych miastach Polski, tak żebyśmy wszyscy czuli się mieszkańcami naszego kraju" - mówiła.

Platforma chce ułatwić organizowanie referendów lokalnych. "Przygotowujemy bezpieczny system do przeprowadzenia takich miejskich referendów poprzez internet. To obniży koszty realizacji tego typu przedsięwzięć, a z drugiej strony bardziej zmobilizuje społeczeństwo do udziału w tych referendach" - przekonywała.

Na konwencji przedstawiono pomysł, aby każda duża inwestycja, w zależności od wartości budżetu inwestycyjnego lokalnego samorządu, była poddawana opiniowaniu przez obywateli. PO chce również upowszechnienia budżetów obywatelskich.

"Podniesiemy jakość i zwiększymy ilość prowadzonych konsultacji społecznych. Zadbamy o prawo, żeby każdy projekt obywatelski mógł być wnoszony pod obrady rady miejskiej, zmniejszając próg wymaganych podpisów" - zapowiadała Zdanowska.

Partia chce też rozpoczęcia dyskusji o obniżeniu progu czynnego prawa wyborczego w wyborach samorządowych do 16 lat. Prezydent Łodzi mówiła, że w latach 2014-2020 na rewitalizację miast wydanych zostanie 25 mld zł.

"Jest to niespotykana skala; coś, co się w Polsce nigdy nie zdarzyło. Zmienimy jakość życia mieszkańców naszych miast. Szczególnie tych, którzy mieszkają w starych, postrobotniczych miastach, w których centra przypominają - tak jak niestety centrum Łodzi - czasy XIX w. Gdzie do tej pory brak jest wody, kanalizacji, o ogrzewaniu centralnym nie wspomnę" - zadeklarowała prezydent Łodzi.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.