PARTNER PORTALU
 • BGK

PO: za podniesienie kwoty wolnej od podatku zapłacą samorządy

 • pap/pt    26 sierpnia 2015 - 14:51

PiS chce realizować swoje obietnice wyborcze kosztem samorządów, obciążając ich budżety - mówi rzeczniczka sztabu PO Joanna Mucha.
Na podwyżce kwoty wolnej od podatku, którą proponuje PiS, samorządy mogą stracić nawet 9 mld zł - przestrzegali w środę rzeczniczka sztabu PO Joanna Mucha i samorządowcy Platformy. Politycy PO pytali też, skąd PiS weźmie środki na pokrycie ubytków w budżetach lokalnych.

"PiS chce realizować swoje obietnice wyborcze kosztem samorządów, obciążając ich budżet" - oceniła Mucha na środowej konferencji prasowej.

Jak mówiła, proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zwiększenie kwoty wolnej od podatku o 5 tysięcy (z obecnych 3 tys. do 8 tys. zł) oznaczałaby ubytek w budżetach samorządów polskich na poziomie ok. 9 mld złotych.

Skąd pieniądze na załatanie dziury?

"PiS nie mówi, skąd zabierze pieniądze, żeby tę dziurę w budżetach samorządów załatać. W związku z tym zwracamy się do PiS o to, żeby przedstawił swoje wyliczenia dotyczące tego, w jaki sposób realizacja ich obietnic wyborczych wpłynie na stan budżetów samorządów polskich, w jaki sposób będzie chciał PiS uzupełnić tę lukę w budżetach samorządów" - powiedziała Mucha.

Posłanka PO przestrzegała, że mniejsze wpływy do budżetu samorządów będą oznaczały kłopoty z realizacją zaplanowanych już inwestycji.

"W naszym przekonaniu, taki postulat i taka zapowiedź wyborcza PiS to jest pierwszy krok do ubezwłasnowolnienia samorządów. W naszym przekonaniu jest to sytuacja bardzo niebezpieczna i chcemy wszystkich samorządowców w Polsce ostrzec przed tym, że realizacja obietnic wyborczych PiS odbędzie kosztem państwa budżetu" - oceniła rzeczniczka kampanii PO.

Ile stracą gminy?

Burmistrz 40-tysięcznego Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski przekonywał, że dla jego miasta podniesienie o 5 tys. kwoty wolnej od podatku będzie oznaczało stratę ok. 7,5 mln złotych.

"To jest trzy czwarte środków, które my możemy przeznaczać rokrocznie na inwestycje. To jest kwota, która pozwala np. wybudować nowe, średniej wielkości przedszkole, wybudować halę sportową w szkole" - podkreślił Jakubowski.

Zwrócił ponadto uwagę, że samorządy planują swoje inwestycje w cyklach wieloletnich.

"To, że samorządy muszą opierać się na jakiś stabilnych wskaźnikach, prognozując swoje dochody w kolejnych latach, pozwala nam odpowiedzialnie zaciągać zobowiązania finansowe i planować inwestycje. W momencie, kiedy zostaniemy pozbawieni jednego z takich podstawowych składników, który zostanie bardzo znacząco obniżony, wszystkie nasze dotychczasowe plany niestety gdzieś się będą musiały rozmyć" - powiedział samorządowiec.

Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka (ok. 120 tys. mieszkańców) szacuje z kolei, że w przypadku jego miasta strata z tytułu podniesienia kwoty wolnej od podatku to kilkadziesiąt milionów złotych. Jak dowodził, taka strata przełoży się również na jakość życia jego mieszkańców.

"Dlatego dla nas, samorządowców, tak ważne jest to, by dochody samorządów pozostały na stabilnym poziomie, były przewidywalne. Obcięcie ich w tak drastyczny sposób może oznaczać dla wielu samorządów ogromne problemy, żeby nie powiedzieć - katastrofę" - ocenił Nowakowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • Alka, 2015-08-26 17:37:36

  Jakość życia obywateli podniesie się, bo będą mieli w portfelu więcej kasy, tylko samorządowcom zmniejszy się pula do wydawania. Jestem za podniesieniem kwoty wolnej, wolę sama decydować na co idą moje pieniądze.
 • sprawny samorząd 1.8, 2015-08-26 17:35:24

  Co za durna argumentacja, że samozrady zapłaca za kwote wolna od podatku. Po prostu tzw. samorządy otrzymają mniej od obywatela. Więcej za to będzie miał obywatel gminy w kieszeni. To zmusi samorządy (jeśli jeszcze jest samorządność a nie klikowość) do racjonalnych posunięć tj. łączenie karłowatych ...gmin do jednostek powyżej 18-20 tys. liczby mieszkańców, likwidacji powiatów, powołanie profesjonalnego Dyrektora Urzędu, Przewodniczacy Rady jednocześnie burmistrzem z dietą nie przekraczajaca 2280 zł/mc, itp  rozwiń
 • glews, 2015-08-26 16:18:36

  Tak PEŁO-wskie kmiioty od Tuska! A Wasze przewały na 40 mld, złodziejskie afery to dla dobra Waszej kasty, co?